Reklam


Osmaniye'de Gezilecek Yerler Nereler?

Önceden Adana'ya bağlı bir ilçe olan Osmaniye, 26 Ekim 1996 tarihinde il statüsüne kavuşmuştur. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan ve Doğu Anadolu'nun giriş kapısı olarak tanımlanan Osmaniye'nin gezilecek yerleri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye'nin 80. ili olan Osmaniye, Ceyhan Nehri havzasında yer almaktadır. Hitit, Pers ve Roma gibi önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan Osmaniye, tarihiyle zengin bölgelerden birisidir. Gezilecek yerler konusunda tarihi kaleleri ile ön plana çıkan şehirde milli park, kaplıca, açık hava müzesi ve yayla gibi hem tarih hem de doğa turizmine dair birçok yer bulunmaktadır.

Özellikle Osmaniye ilçeleri, tatil rehberi oluştururken listenizde yer alması gereken bölgelerdendir. Şehir merkezinde yer alan gezi noktalarının yanında ilçelerde de oldukça fazla gezilecek yer bulunmaktadır.

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye'nin Kadirli ilçesine 22 kilometre uzaklıkta yer alan Karatepe-Aslantaş Millİ Parkı, Osmaniye'de gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelen yerlerdendir. Ceyhan Nehri'nin kenarında bulunan milli parkta Genç Hitit Dönemi'ne ait (M.Ö. 8.YY) yerleşme ve kale kalıntıları bulunmaktadır. Bölgede ayrıca Roma ve Bizans dönemine ait yerleşme kalıntıları da yer almaktadır.

Osmaniye Karatepe-Aslantaş Milli Parkı'nda genellik kızılçam ve meşe ağaç türlerine rastlanırken bölgenin bitki örtüsü maki ağırlıklıdır. Yaban hayvanlara da ev sahipliği yapan park içerisinde karaca, yaban domuzu, çakal, tavşan, tilki ve keklik gibi türler yaşamaktadır. Ceyhan Nehri içerisinde ise ağırlıklı olarak yayın ve sazan balığı görülmektedir.


Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bulunan Karatepe Antik Kenti, günümüzde Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Osmaniye şehir merkezine 30, Kadirli ilçe merkezine ise 22 kilometre uzaklıkta bulunan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, M.Ö. 8.yüzyılda Genç Hitit Dönemi'nde Hitit Kralı Asivatas tarafından kurulunan Asitivada Kalesi ve çevresini içine almaktadır.

Doğal bir tepenin üzerinde, Toros Dağları'nın eteklerinde bulunan  Karatepe Antik Kenti, eski zamanlarda bir kervan yoluna hakimdi. 1946 yılında öğretmen Ekrem Kuşçu tarafından tesadüfen bulunan ve Adana Müzesi'ne bildirilen bölgede yapılan ilk çalışmalar, yine 1946 yılına aittir. Alman arkeolog Prof.Dr. H.Th.Bossert başkanlığında kurulan kazı heyeti, 1946 yılında bölge ve çevresinde kazı çalışmalarında bulunmuştur.

Osmaniye Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Türkiye'nin ilk açık hava müzesi olarak kayıtlarda geçmektedir. Aslantaş Baraj Gölü kıyısında bulunan bölge, Karatepe-Aslantaş Milli Parkı sınırları içerisindedir.


Devlet Bahçeli Meydanı

Osmaniye'nin en ünlü meydanı, Türkiye'nin en büyük Türk Bayrağı'nın burada bulunmasıyla ön plana çıkmaktadır. 600 metrekarelik boyutuyla devasa bir görüntüye sahip olan Türkiye'nin en büyük bayrağı, Osmaniye'nin simgesi haline gelmiştir. Osmaniye trafiğini rahatlatan Devlet Bahçeli Meydanı, gece gündüz ayrı güzellikte fotoğraflar sunmaktadır.


Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye'nin öne çıkan doğal güzelliklerinden biri olan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kastabala Vadisi olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 200 tür kuşun yaşadığı Kırmıtlı Kuş Cenneti, Ceyhan Nehri'nin kıyısındaki göletlerden biridir.

Yöre halkının alternatif geçim kaynağı olan Kırmıtlı Kuş Cenneti bölgesinde fiziksel alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Bölgeye kurulacak olan kuş gözlem alanları ile birlikte, buraya olan talep artacak ve bölgenin popülaritesi yükselecektir. Bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kırmıtlı Kuş Cenneti başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Haruniye Kaplıcaları

Osmaniye'nin Düziçi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Haruniye Kaplıcası, Ceyhan Nehri kıyısımda ağaçlarla kaplı bir bölgede bulunmaktadır. Manzarasıyla beraber ruhsal sağlığınıza katkı sağlayacak olan Haruniye Kaplıcaları'nın romatizma, deri hastalıkları, sinirsel hastalıkları ve kadın hastalıkları gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir.


Osmaniye Yaylaları

Kadirli - Maksutoğlu Yaylası: Ortalama 45 kilometre uzaklıkta bulunan Kadirli Maksutoğlu Yaylası'na Kadirli - Andırın - Kahramanmaraş rotası üzerinden 12.kilometre sola dönülerek gidilmektedir. Yaz döneminde Kadirli ilçesinde jeep ve minibüsler ile buraya seferler düzenlemektedir. Yöre halkının yaz mevsiminde çıktığı bu yaylada yerleşim artmasıyla beraber ahşap evlerin yanında beton yapılar da görülmeye başlanmıştır. Bölgede elektrik ve telefon hizmetleri bulunmakla birlikte kır kahveleri, bakkallar, kasaplar ve küçük lokantalar da vardır.

Kadirli - Bağdaş ve Almacık Yaylası: Osmaniye'nin Kadirli ilçesine 57 kilometre uzaklıkta bulunan Bağdaş ve Almacık Yaylası'na yaz mevsiminde Kadirli'den minibüsler gitmektedir. Köy ve orman yolları arasından ulaşılan yayla, iki tepe arasında bulunmaktadır. Bölgede çam, ardıç, köknar ve sedir ağaçları ağırlık olarak görülmektedir.

Kadirli - Beyoğlu - Savrun Gözü - Dokurcun ve Çığşar Yaylaları: Kadirli ilçesine 65 kilometre uzaklıkta bu yaylalar, Toros Dağları'nın bir uzantısı olan Dibek Dağları'nın eteklerinde yer almaktadır. Ağaçlarla kaplı ve rengarenk çiçeklediği bu yaylalar, birbirlerine oldukça yakındır. Kayalıklarında kartal, şahin ve doğan gibi yırtıcı kuşları gözlemlemenin de mümkün olduğu Beyoğlu - Savrun Gözü - Dokurcun ve Çığşar Yaylaları, Yaşar Kemal'in İnce Memed romanında da mekan olarak geçmektedir.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.