Reklam


Hasankeyf, Batman

Hasankeyf Batman
Hasankeyf, Batman iline bağlı tarihi bir bölgedir. Şehrin tarihi, 10.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İki yakasını Dicle Nehri'nin ayırdığı Hasankeyf, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geziye çıkanların mutlaka gezmeleri, görmeleri gereken bir yerdir.

Batman şehrine 37 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf'e yarım saatlik bir yolculuğun ardından ulaşmak mümkündür.

Hasankeyf, tarih boyunca bir çok değişik uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Artuklular, İlhanlılar, Persler, Kürtler ve Osmanlılar bu uygarlıklardan bazılarıdır. Moğol istilası sonucunda yerle bir olan şehir, Eyyubiler zamanında en parlak dönemini yaşamıştır ve günümüzde ayakta kalan bir çok eserde Eyyubiler'in imzası vardır.

Dicle nehrinin ayırdığı Hasankeyf'te Romalılar döneminde inşa edilmiş olan Roma Köprüsü, görülmeye değer tarihi yapılardandır. Köprünün kalıntıları hala bölgede görülebilmektedir. Hasankeyf, Mezopotamya uygarlığının izlerine yansıtan eşsiz tarihi yerlerden bir tanesidir. Bölgede bulunan mağara evler, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Hasankeyf, BatmanIlısu Barajı ve Hasankeyf


Hasankeyf bölgesinde bulunan Dicle Nehri'ne yapılması planlanın Ilısu Barajı, bu tarihi bölgeyi sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir. Hasakeyf'e yapılması planlanan baraj, özellikle son dönemlerde sert tartışmalara neden olmuştur. Hasankeyf'in ve tarihi dokusunun sular altında kalmaması için sivil toplum örgütleri harekete geçmiştir.

2015 yılında yapılması planlanan Ilısu Barajı, 10.000 yıllık tarihi sular altında bırakacaktır. Bölgede yaşayan halk, baraj karşılığında devletten bir miktar para yardımı alacaktır. Yerel halkın ekonomik durumunun kötü olması, onlara bu teklifi kabul etmekten başka çare bırakmamıştır.

UNESCO Dünya Mirasları listesine girebilecek kadar güzel olan Hasankeyf bölgesine yapılacak olan turizm yatırımları ile bölge ekonomik ve sosyal açıdan refaha kavuşacaktır.


Daha Büyük Görüntüle

3 yorum:

 1. Hasankeyf ancak bu kadar güzel anlatılır. çok hoş bir şekilde tanıttınız gidince kesinlikle gezmek isterim hasankeyfi.

  YanıtlaSil
 2. Hasan Gürbüz1 Ekim 2014 16:25

  Hasankeyfi'nin tarihi 10 asıra kadar dayanması bu yeri bam başka bir hale getiriyor herkes gidip görmeli

  YanıtlaSil
 3. Bence Türkiye'de yaşayan herkesin ölmeden önce yapması gereken şeylerden biri Hasankeyf'i görmek olmalı, muhteşem ötesi bir yer. Tarihin esintilerini ruhunuzda hissedebileceğiniz ender yerlerden biri.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.