Reklam


Patara Plajı, Antalya

Antalya Patara Plajı
Antalya'nın Kaş ilçesi sınırları içinde bulunan Patara Plajı, ortalama 18 kilometrelik uzunlu ile Akdeniz Bölgesi'nin en uzun plajı olma unvanına sahip. Fethiye, Kaş ve Kalkan gibi turizm bölgelerine yakın olan Patara Plajı, Likya Uygarlığı döneminde liman kenti olarak kullanılmış. Bölgede Likya Uygarlığı'nın izlerine rastlamak mümkün.


Likya'nın idari merkezlerinden olan Patara Antik Kenti, plaja sadece bir kaç kilometre uzaklıkta bulunuyor. İnce bir kum yapısına sahip olan Patara Plajı'nın önü direkt olarak denize bakıyor. Bu nedenden dolayı rüzgarlı ve dalgalı bir deniz bizleri bekliyor. Patara Plajı'nın rüzgarlı ortamı, sörf sporu yapanlar için oldukça uygun bir ortam oluşturuyor. Patara Plajı, Yeşilçam filmlerinin bir çok sahnesine de ev sahipliği yapmış. Plajın rüzgarlı yapısından dolayı zaman zaman oluşan kum tepeleri, çöl ortamı için harika bir dekor yaratıyor ve eski filmlerin bazılarına da konu oluyor.

Patara Plajı koruma altında bulunan bir bölge ve özellikler yaz aylarında plaja araç ile girmek kesinlikle yasak. Bunun nedeni ise nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta-Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmak için tercih ettiği plajlardan bir tanesi olması.

Tertemiz ve berrak suyu ile ziyaretçileri büyüleyen Patara Sahili'nin denizi oldukça sığ. Metrelerce açıldıktan sonra ancak denizin derinliğini hissedebiliyorsunuz. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Yeme içme ihtiyacı için ise plajda bulunan küçük büfelerden yararlanabiliyorsunuz.
Patara Plajı

Patara Plajı'na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Antalya'dan Fethiye'ye doğru giderken, Kalkan'ı geçtikten 11 kilometre sonra, Patara sapağı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yoldan 6 kilometre içeri girerek asfalt yolu takip ettiğinizde, sağlı sollu pansiyonların yer aldığı yerleşim alanı içine giriyorsunuz. Buradan ulaşımınızı kolayca sağlayabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Remzi Hasbülbül30 Eylül 2014 19:16

    Patara plajı kaşa 10 15 km mesafe uzaklıkta çok güzel bir plajdır. Tek sıkıntısı ulaşımdır özel aracınız yoksa gitmeniz biraz sıkıntıdır.

    YanıtlaSil
  2. Yaz aylarında genellikle Konyaaltı ve Lara plajlarına giderim . Ancak bu yaz bu olay benim canımı sıkmaya başladı. Hep aynı yere gitmek belli bir süre sonra insanı sıkabiliyor . Bana da öyle oldu. Tanıdıklarıma güzel bir plaj önermelerini istedim. Bir arkadaşım Kaşta bulunan Patara plajını önerdi. Hemen arabamla bir paza günü gittim ve o da ne , bu sayfada anlattıklarınızdan daha güzel bir yerle karşılaştım.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.