Reklam


Tisan, Silifke, Mersin

Mersin Tisan
Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Tisan Koyu, bu bölgeyi bilenler tarafından ‘’Saklı Cennet’’ olarak adlandırılmaktadır. Yeşilovacık beldesi sahilinde yer alan Tisan Koyu, denizi ve yemyeşil doğası ile buraya gelen turistleri büyülüyor.

Akdeniz’in Saklı Cenneti olan Tisan, çok güzel bir kumsala sahip. Tisan’da denizin, doğanın ve tarihin keyfini çıkartabilirsiniz.

Tisan Koyu’nun Tarihçesi Nedir ?

Tisan Koyu, sadece sakin denizi ve doğasıyla ön plana çıkmakla kalmıyor. Yunan kolonisi olarak kurulan tarihi kentte, pek çok tarihi kalıntı da bulunuyor.


Tisan adıyla bilinen bölgenin tarihteki Aphrodias’tır. Doğu ve Batı bölgelerinde olmak üzere iki adet limanı bulunan Aphrodisias İ.Ö. VII yüzyılda kurulmuş bir Yunan kolonisidir. İ.Ö. IV. yüzyılda Pers satraplığının bir parçası olan kent, satrap Pharnabazos yönetimi altındayken (İ.Ö. 379-374) gümüş sikkeler bastırıldı. Aphrodisias önemini, Hellenistik dönemde kaybetti. Roma Döneminde sikke basımı gerçekleşmedi ve Papazlık merkezi olmayan kent Erken Bizans Döneminde ise ''polis'' (kent) statüsünü kaybetti. Kentteki kilise ve kale kalıntılarında halen birçok medeniyetin izleri görülebiliyor.

Tisan Sitesi Konaklama

Tarihi kalıntıların yanı başında bir adet tatil köyü bulunuyor. Tisan adını taşıyan tatil köyü, 1976 yılında kurulmuş ve bölgenin sakinlerinin hemen hemen tamamı Ankaralı. Bölgeye oldukça hakim bir yerde bulunan Tisan Tatil Köyü’nde yaz döneminde kiralık evler bulunuyor. Bu evleri günlük, haftalık veya sezonluk olarak kiralayabiliyorsunuz. Tisan Tatil Köyü dışında bölgeye biraz uzak olsa da farklı kiralık ev seçenekleri de bulunuyor.

Fakat bu tatil köyünde konaklayan kiracıların önemli bir sıkıntısı bulunuyor. İnternet üzerinden yaptığımız araştırmaya göre, Tisan Sitesi’nde kiracılara pek sıcak bakılmıyor. Tisan Sitesi’nde ev kiralayanlar, plajda bulunan şezlongları, şemsiyeleri ve duş kabinlerini kullanma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Açıkçası site yönetimi ve mülk sahipleri bu tatilcileri pek sıcak karşılamıyor.


Tatil Ana sitesi ekibi olarak bölgeye gitmediğimiz için çok detaylı bir yorum yapamıyoruz. Ama derlediğimiz bilgiler doğrultusunda bölgede ev kiralayacak olan kiracıların, ev sahibi ile bu konular hakkında görüşmeli ve site malzemelerinin kullanımı konusundaki kaygılarını belirtmelidir. Bunun haricinde bölgeye günübirlik olarak geldiğiniz zaman siteye ait olan duş, şezlong ve şemsiyeleri para karşılığı da olsa kullanmanıza izin verilmiyor. Plaj ve deniz kullanımı konusunda ise kamu malı olan bir bölgenin kullanımı konusunda hukuki olarak hakkınız bulunuyor. Zaman zaman site görevlileri etrafınızda dolansa da bölgenin kamu malı olduğu ve halka açık bir alan konumunda olduğu için bir şey diyemiyorlar.

Tisan Mersin
Tisan Koyu Nerede ? Tisan Koyu’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Tisan, Mersin’e bağlı Silifke ilçesine 31 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaz döneminde düzenlenen günlük tekne turları, Tisan Koyu’na uğramadan geçmiyor. Silifke’den özel araç ile ulaşım sağlayacaklar, virajlı ve inişli – çıkışlı bir yolculuğun ardından bölgeye varabiliyor.11 yorum:

 1. Mersinin en güzel denizi burda bulunmaktadır. Özellikle akşam bir ayrıdır tisan koyu :)

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. www.tisantatil.com da bakabilirsiniz tisanda yasak olarak nitelendirilenlerin bu sayfada serbest olduğu belirtilmekte. Ayrıca bu incelemedeki yanlış olan şey kiralanacak evlerin uzak olduğu söylenmiş aksine 100metre de ev var şezlongu şemsiyesi ücretsiz. Tarihçe si de sayfada en detaylı şekilde açıklanmış. Saygılar

   Sil
 3. var da sezlong kiralatmıyorlar.site sahiplerinin diyorlar. site sahipleri sahili parsellemişler. denize girebiliyorsunuz ama duş alamıyorsunuz. dusluklara bileklikli kumanda koymuslar. bileklik sahibi olanlar kullanabiliyorlar. sizede bilekilk vermiyorlar. çünkü site sahibi degilsiniz.
  tisan apart otelde günlük 250 tl. Sahili taşlıklı olduğundan aygınızı kesebilir onun için deniz ayakkabısıyla girmekte fayda var. ama denizi durgun havuz gibi ancak derin. erol demirel

  YanıtlaSil
 4. duşu da gidip kiraladığınız apartta alın ne dert etmişler kötülemek için..

  YanıtlaSil
 5. Ben dun gittim evet dediginiz gibi dus alamiyorsun kabinde ustunu degistiremiyorsun oteller gibi bileklik varsa her sey sebest yoksa yasak bence buna bir cosum bulunmali gunubirlik gidenlerin boyle madur edilmesi kotu bence parasi olana hersey serbestnparan yoksa dusta ustunu degistirmede yasak silifke belediyesi buna bir cozum bulmali bence

  YanıtlaSil
 6. Ben dun gittim evet dediginiz gibi dus alamiyorsun kabinde ustunu degistiremiyorsun oteller gibi bileklik varsa her sey sebest yoksa yasak bence buna bir cosum bulunmali gunubirlik gidenlerin boyle madur edilmesi kotu bence parasi olana hersey serbestnparan yoksa dusta ustunu degistirmede yasak silifke belediyesi buna bir cozum bulmali bence

  YanıtlaSil
 7. Biz bugün gittik simdi geri donuyoruz kac saatlik yoldan geldigimiz yetmiyormuş gibi sistem yüzünden hicbir şey kullanamadik sadece rezalet dağlık bir bölgeden donemecli yollardan geçtik sadece ustumuzu değiştirmek istedik 2 dakika yemedigimiz lafta kalmadi sağolsun sonra mavikente yonlendirdi tisan calisanlari ama mavikentte ayni sistemmis. Kimse ne tisana ne mavikente gitmesin gidicekse günübirlik gidilemedigi bilsin.

  YanıtlaSil
 8. www.tisantatil.com da bakabilirsiniz tisanda yasak olarak nitelendirilenlerin bu sayfada serbest olduğu belirtilmekte. Ayrıca bu incelemedeki yanlış olan şey kiralanacak evlerin uzak olduğu söylenmiş aksine 100metre de ev var şezlongu şemsiyesi ücretsiz. Tarihçe si de sayfada en detaylı şekilde açıklanmış. Saygılar

  YanıtlaSil
 9. Mersin çok güzel bir yer. Gerek tarihi gerek plajları... İnşaat sektörü çok gelişmiş. Liman mersin için çok önemli ihracaat anlamında. Mersin'de yaşıyorsanız mutlaka bakın: firsatmersin.com , en güncel bilgiler ve indirimler var tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.