Reklam


Galata Kulesi, İstanbul

Galata Kulesi İstanbul

İstanbul'un Galata semtinde bulunan Galata Kulesi, İstanbul'un gezilecek yerlerinde birisi ve şehrin simgelerindendir. 528 senesinde inşa edilen Galata Kulesi'nden İstanbul Boğazı, Haliç ve İstanbul panoramik olarak seyredilebilmektedir.

Galata Kulesi Tarihi

Dünyanın en eski kulelerinden olan Galata Kulesi, 528 senesinde Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak inşa edilmiştir.

1204 yılında düzenlenen IV.Haçlı Seferi sırasında, Galata Kulesi büyük çapta hasar görmüştür. Daha sonra Cenevizliler tarafında ''İsa Kulesi'' olarak 1348 yılında yığma taşlarla tekrar inşa edilmiştir. Bu tarihte Galata Kulesi, İstanbul'un en büyük ünvanını almıştır.

Galata Kulesi 1445 ve 1446 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda yükseltilmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almasından sonra, Galata Kulesi sürekli olarak yenilenmiş ve tamir edilmiştir. 16.yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hristiyan savaşlar eserleri, Galata Kulesi'ni barınak olarak kullanmıştır.

Galata Kulesi, tarih boyunca bir çok önemli ana tanıklık etmiştir. Bunlardan bir tanesi de Hezarfen Ahmet Çelebi'nin 1638 yılında tahta kanatlar ile Galata Kulesi'nden atlayarak boğazı geçmesidir. Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi'nden atlayarak Üsküdar-Doğancılar'a kadar uçmuştur.

Galata Kulesi, 1717 yılından itibaren yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Yangın sırasında burada görevli olan kişiler, büyük bir davul çalarak ahaliyi uyarmaktaydı.

Galata Kulesi 1831 yılında çıkan bir yangında büyük hasar görmüştür. 1875 yılında ise bir fırtına sonucunda külahı devrilmiştir. 1965-1967 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda ise Galata Kulesi bugünkü halini almıştır.

Galata Kulesi Restoran Fiyatları


Galata Kulesi'nin 9.katı gündüzleri kafeterya, akşamları ise restoran olarak hizmet vermektedir. Galata Kulesi'nde bulunan restoranın çalışma saatleri akşam 20:00 ve 00.30 arasıdır.


İstanbul'u panoramik bir şekilde izleyebileceğiniz manzara eşliğinde, İstanbul'da şık bir akşam yemeği yemek için Galata Kulesi Restaurant'ını tercih edebilirsiniz. Başta yabancı turistler olmak üzere, Galata Kulesi Restoran'ı büyük ilgi görmektedir. Restorana gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Galata Kulesi Yemek

Galata Kulesi'nde bulunan restorant içerisinde içki servisi de yapılmaktadır. Yemek sırasında başlayan Otantik Türk Show, Osmanlı döneminden izler taşımaktadır. Osmanlı konaklarında yer alan harem eğlenceleri, oryantal danslar ile gösteri yapan dansözler, Anadolu halk oyunları ve farklı dillerde şarkılar seslendiren sanatçılar vardır.


Galata Kulesi'nde bulunan restoranın fiyatları önceden oldukça yüksekti. Ortalama 80 € gibi fahiş fiyatlarla yemek yenilmekteydi. 2014 yılında işletmenin değişmesiyle beraber, fiyatlar da daha makul seviyelere çekildi. Galata Kulesi'nde bulunan lokantanın en pahalı yemeği 35 TL olarak satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra 55 TL'lik fix menüler de bulunuyor. Her sabah servis edilen serpme kahvaltının fiyatı ise 28,50 TL.

Kafeterya bölümünde Galata Kulesi Kafeterya fiyatları ortalama: Çay: 6 TL, Kahve: 7 TL, Kola: 7 TL, Soda: 5 TL'dir.

Galata Kulesi Restaurant

Galata Kulesi Giriş Saatleri - Ziyaret Saatleri


Galata Kulesi ziyaret günleri ve ziyaret saatleri 2014 yılı itibariyle 09:00 ve 20:00 saatleri arasındadır. Galata Kulesi, haftanın her günü ziyarete açıktır. Haftanın her günü Galata Kulesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Galata Kulesi saat 20:00 itibariyle ziyarete kapandıktan sonra kafe bölümü restoran olarak hizmet vermeye başlıyor. Saat 20:00 ve 00:30 arasında Galata Kulesi'nin restoran bölümünü kullanabilirsiniz.

Galata Kulesinden İstanbul Görünümü

Galata Kulesi'ne Giriş Fiyatı Ne Kadar ? Giriş Ücretleri


Galata Kulesi ziyareti sırasında giriş ücreti ödemek gerekmektedir. Galata Kulesi'ne giriş için Türklerden ve yabancı turistlerden ayrı ücret alınıyor.

Galata Kulesi'ne giriş için yerli ziyaretçilerin 6,5 TL, yabancı ziyaretçilerin ise 6,5 € ödemesi gerekiyor.

Galata Kulesi'nni tepesine çıkmak için uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız, yapıyı hafta içinde ziyaret etmenizi öneriyoruz. Yukarı çıkışlarda asansör kuyruğu, hafta sonları oldukça fazla oluyor.

Galata Kulesinin Tepesi

Galata Kulesi'ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Galata Kulesi, Şişhane'nin alt tarafında, Karaköy'ün ise üst tarafında yer almaktadır.Galata Kulesi'ne gitmek için pek  yürüme, tramvay, metro ve otobüs gibi bir çok seçenek bulunmaktadır.

Eminönü, Vatan, Şirinevler güzergahında bulunan bir bölgede bulunuyorsunuz, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanabilirsiniz. Kabataş-Bağcılar tramvay hattında bulunan Karaköy durağında indiğiniz zaman, denize sırtınızı vererek yukarıya doğru gidebilir ve Galata Kulesi'ne ulaşabilirsiniz.

Yenikapı-Hacıosman metrosunu kullandığınız zaman Şişhane durağında inebilirsiniz. Şişhane durağında indikten sonra yokuş aşağı kısa bir süre yürüyerek Galata Kulesi'ne ulaşıyorsunuz.

İstanbul'da sefer yapan ve Karaköy'den geçen bütün otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Otobüslerle Karaköy istasyonunda inerek Galata Kulesi'ne ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi Tepe

1 yorum:

  1. Giriş ücreti çok fazla değil herkes girip bakmalı galata kulesine İstanbul'u bir de galata kulesinden görmelisiniz

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.