Reklam


İstanbul Gezilecek Yerler


Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. İstanbul Gezilecek Yerler konumuzda, İstanbul'da gezilebilecek yerlerin listesini bulabilirsiniz. Türkiye'nin en çok turist çeken şehirlerinden İstanbul, başta Bizans ve Osmanlı döneminin tarihi eserleri olmak üzere pek çok gezilecek turistik noktaya sahiptir. İstanbul'da tarih ve kültür turizminin yanı sıra müze gezileri ve doğa gezileri de yapmak mümkündür.

Bu yazımızda kategorilere ayrılmış bir şekilde İstanbul'da gezilecek yerlerden; tarihi yerleri, müzeleri, eğlence yerlerini, doğa yerlerini, piknik yerlerini ve plajları bulabilirsiniz.

- Ayasofya

Önce kilise sonra cami, günümüzde ise müze olarak kullanılan Ayasofya, İstanbul'un en turistik yerlerinden birisi. Yer yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Ayasofya, oldukça önemli bir tarihi noktadır.

Detaylı bilgi: Ayasofya

Ayasofya

- Dolmabahçe Sarayı

Topkapı Sarayı'nın Osmanlı İmparatorluğu için yetersiz kalmasının ardından inşa edilen Dolmabahçe Sarayı, İstanbul'da gezilecek önemli yerlerden biridir. Osmanlı Devleti tarihinde önemli bir yere sahip olan Dolmabahçe Sarayı, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat ettiği yer olarak da önem arz etmektedir.

Detaylı bilgi: Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

- Florya Atatürk Deniz Köşkü

Bakırköy'de bulunan Atatürk Deniz Köşkü, Mustafa Kemal Atatürk'e özel olarak yaptırılan bir köşktür. Burada halk ile beraber denize giren Atatürk, önemli çalışmalarının bir bölümü yine bu köşkte yürütmüştür. Atatürk'ün vefatından sonra İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel ve Cevdet Sunay gibi devlet adamları tarafından da kullanılan Florya Atatürk Deniz Köşkü, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Detaylı bilgi: Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

- Galata Kulesi

Bizans döneminde fener kulesi olarak inşa edilen Galata Kulesi, günümüzde İstanbul'da gezilecek yerlerden biri olmasının yanı sıra şehrin simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Gerek tarihsel özellikleri gerekse de içerisinde bulunan restoran ve manzarasıyla İstanbul'un önemli yapılardan olan Galata Kulesi, İstanbul'da görülmeye değer yerlerdendir.

Detaylı bilgi: Galata Kulesi

Galata Kulesi

- Kariye Müzesi

Tıpkı Ayasofya'da olduğu gibi önce kilise olarak inşa edilen ve daha sonra camiye çevrilen yapılardan biri olan Kariye, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 6.yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip olan Kariye Müzesi, kilise döneminden kalma freksleri ve mozaikleri ile dikkat çeken bir yapıdır.

Detaylı bilgi: Kariye Müzesi

Kariye Müzesi

- Kız Kulesi

İstanbul Boğazı'nda yer alan iki kara parçasından biri olan Kız Kulesi, İstanbul'un önemli sembolleri arasındadır. Bizans Dönemi'nden kalan bir yapı olan Kız Kulesi, İstanbul'da gelen pek çok turistin kuleye gitmese bile uzaktan fotoğrafladığı bir yerdir. Hakkında pek çok efsane bulunan Kız Kulesi, günümüzde içerisindeki restoran ile hizmet vermektedir.

Detaylı bilgi: Kız Kulesi

Kız Kulesi

- Topkapı Sarayı

400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetim merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, günümüzde sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin de en çok ziyaret müzesi konumundadır. Yıldan yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Topkapı Sarayı, Osmanlı döneminden günümüze uzanan en değerli yapılardan bir tanesidir.

Detaylı bilgi: Topkapı Sarayı 

Topkapı Sarayı

- Sultan Ahmet Camii

Külliyesiyle beraber İstanbul'daki en büyük yapılardan biri olan Sultan Ahmet Camii, 20.000'den fazla çinisiyle dikkat çekmektedir. Özellikle mavi renkteki çinilerinin yoğunluğundan dolayı Avrupalılar tarafından Blue Mosque (Mavi Cami) olarak adlandırılan Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Cami'nin müzeye dönüştürülmesinin ardından İstanbul'un ana camisi olmuştur.

Detaylı bilgi: Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

- Yerebatan Sarnıcı

M.S. 532'li yıllarda bir su sarnıcı olarak inşa edilen Yerebatan Sarnıcı, ihtişamlı görüntüsüyle halk arasında Yerebatan Sarayı olarak anılmıştır. Hem tarihi hem de mimari özellikleriyle oldukça dikkat çekici bir yapı olan Yerebatan, İstanbul'da gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Detaylı bilgi: Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

- Kapalıçarşı

İstanbul Beyazıt'ta bulunan Kapalıçarşı; dünyanın en büyük ve en eski çarşılarından biri olma özelliğine sahiptir. Temeli 1461 senesinde atılan Kapalıçarşı, zaman içerisinde etrafındaki sokakları da bünyesine katarak büyümüştür. Günümüzde Kapalıçarşı'nın kapladığı alan 40.000 metrekare kadardır. Kapalıçarşı, İstanbul'da gezilecek yerler arasında önemli bir konumdadır.

Detaylı bilgi: Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

- Galatasaray Adası

Su Ada yada daha çok bilinen adıyla Galatasaray Adası, İstanbul gezilecek eğlenceli yerlerinden bir tanesidir. Kız Kulesi'yle beraber İstanbul Boğazı'nda yer alan iki adadan biri olan Galatasaray Adası, Galatasaray Kulübü'ne ait bir yerdir. Üzerinde bar, restoran ve yüzme havuzu bulunan Galatasaray Adası, İstanbul'un önemli eğlence noktalarından bir tanesidir.

Detaylı bilgi: Galatasaray Adası

Galatasaray Adası

- İstiklal (Taksim)

İstanbul'un göbeği olarak Taksim, özellikle Gezi Olayları ile beraber Türkiye'nin gündemine oturmuştur. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, İstanbul'da eğlence için gezilecek yerler sıralamasında üst sıralardadır. Özellikle İstiklal Caddesi, hem İstanbulluların hem de şehir dışından gelenlerin sık sık gittiği yerlerden biridir.

Detaylı bilgi: İstiklal Caddesi Taksim

Taksim Meydanı İstiklal Caddesi

- Miniatürk

Dünyanın en geniş alana kurulu minyatür parklarından biri olan Miniatürk, İstanbul'da gezilecek eğlence yerler arasında yer alan önemli bir yerdir. 2003 yılında ziyarete açılan Miniatürk, 126 adet eser sergilenmektedir. Sergilenen eserler, İstanbul'dan, Balkanlardan ve Anadolu'dan seçilmiştir.

Detaylı bilgi: Miniatürk

Miniatürk

- Vialand Tema Park

Türkiye'nin ilk tema parkı olan Vialand Tema Park, hem birbirinden eğlenceli oyunlarıyla hem alışveriş merkeziyle hem de gösteri merkeziyle beraber İstanbulluların uğrak yerlerinden bir tanesidir. İstanbul'da gezilecek eğlence yerlerinden biri olan Vialand Tema Park, 2013 yılında ziyaretçilere kapılarını açmıştır.

Detaylı bilgi: Vialand Tema Park

Vialand Tema Park

- Kınalıada

İstanbul Prenses Adaları'ndan biri olan Kınalıada, İstanbul Adaları içerisindeki en küçük adadır. Özellikle yaz mevsiminde büyük ilgi gören Kınalıada plajlarında yer bulmak oldukça zordur. Yürüyerek 30 dakika gibi bir sürede gezilebilen Kınalıada, İstanbul'un gezilecek doğa yerlerinden biridir.

Detaylı bilgi: Kınalıada

Kınalıada İstanbul

- Kumburgaz

İstanbul'un gezilecek doğa yerlerinden biri olan Kumburgaz, İstanbulluların şehir stresinden uzaklaşmak için tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Yaz aylarında ilgi görmeye başlayan Kumburgaz, İstanbul'da denize girmek için gidilen yerlerdendir.

Detaylı bilgi: Kumburgaz

Kumburgaz İstanbul

- Şile Akçakese

İstanbul'a bağlı Şile'nin Akçakese Köyü, İstanbul'a 60 kilometre uzaklıktadır. İstanbullular için adet saklı bir cennet olan Akçakese, İstanbul doğa gezilecek yerleri denince tercih edilecek yerler arasında iyi bir konumdadır.

Detaylı bilgi: Şile Akçakese

Şile Akçakese

- Şile Saklıgöl

İstanbul'un stresinden uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihi olan Şile'de gezilecek yerlerden bir tanesi de Saklıgöl'dür. Şile'nin Karamandere Köyü sınırları içerisinde yer alan Şile Saklıgöl, İstanbul'daki doğa gezileri için iyi bir tercihtir.

Detaylı bilgi: Şile Saklıgöl

Şile Saklıgöl

- Göktürk Göleti

İstanbul Eyüp yakınında bulunan Göktürk Göleti Mesire Yeri; doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, piknik ve stres atmak için tercih edilebilecek yerlerden bir tanesidir. Çok fazla bilinmeyen bu bölge, Göktürk yakınında bulunmakta ve adını da bu yerleşim yerinden almaktadır.

Detaylı bilgi: Göktürk Göleti

Göktürk Göleti Mesire Yeri

- Barış Manço Müzesi

Barış Manço'nun Kadıköy Moda'da bulunan evi, Barış Manço Müzesi olarak düzenlendikten sonra ziyarete açılmıştır. Bir neslin gönlünde taht kuran ünlü sanatçı Barış Manço'nun eşyalarının sergilendiği bu güzel müze, İstanbul'da gezilecek müzeler arasında yer almaktadır.

Detaylı bilgi: Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

- İstanbul Deniz Müzesi

Türkiye'nin denizcilik alanındaki en önemli müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, dünyanın da sayılı deniz müzeleri arasında yer almaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olan müze, Beşiktaş sahilinde yer almaktadır ve içerisinde yaklaşık 20 bin eser sergilenmektedir.

Detaylı bilgi: İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

- Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Türkiye'nin ilk ve tek uçurtma müzesi olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, İstanbul Üsküdar'da bulunmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu bu renkli müzede; 2.000'den fazla uçurtmayı görebilir, uçurtmalar hakkında bilgi alabilir ve uçurtma yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi: Uçurtma Müzesi

Uçurtma Müzesi

- Aya İrini Kilisesi Müzesi

Hıristiyanlar için İstanbul'daki en önemli dini merkezlerden biri olan Aya İrini Kilisesi, 320'li yıllarda inşa edilmiştir. İstanbul'un fethinden sonra Ayasofya'nın camiye çevrilmesine rağmen Aya İrini'ye dokunulmamıştır. Bu nedenle orijinal halini koruyan yapı, günümüzde İstanbul'da gezilmesi gereken önemli noktalardan biri haline gelmiştir.

Detaylı bilgi: Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi

- Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Türk hikayeciliğinin önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık'ın, İstanbul Burgazada'da bir dönem yaşadığı ev, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Sait Faik'in hayatından izler taşıyan ve kişisel eşyalarıyla beraber yaşadığı yerleri görebileceğiniz müze, 1959 tarihinde ziyarete açılmıştır. 2009-2013 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından, daha modern bir hal almıştır. Müzeye girişler, yazarın vasiyeti üzerine ücretsizdir.

Detaylı bilgi: Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

- Fenerbahçe Müzesi

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda bulunan müzesinde, kulübün çeşitli branşlarda elde ettiği kupa, şilt ve diğer ödüller sergileniyor. Oldukça detaylı bir şekilde hazırlanan müzede, başarılı ödüllerinin yanı sıra onlarca belge ve Fenerbahçe Spor Kulübü'ne dair pek çok materyal yer alıyor.

Detaylı bilgi: Fenerbahçe Müzesi

Fenerbahçe Müzesi

- Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı

İstanbul'da kahvaltı edilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelen bölgelerden biri, Beşiktaş semtindeki Çelebi Oğlu Sokak'tır. Halk arasında Kahvaltıcılar Sokağı olarak bilinen bu yerde, sokak boyunca sıralanmış sağlı sollu kahvaltıcılar bulunmaktadır.

Detaylı bilgi: Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı

Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı

- Hızır Bey Türbesi

İstanbul'da İMÇ (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) blokları arasında kalan küçük bir türbedir. İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'e aittir.

Detaylı bilgi: Vefa Hızır Bey Türbesi

İstanbul Hızır Bey Türbesi

- Ayın Biri Kilisesi

İstanbul'da İMÇ (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) bloklarının arkasında Katip Çelebi Sokak'ta bulunan Ayın Biri Kilisesi, İstanbul'da pek bilinmeyen gezilecek yerlerden biridir. İlgi çekici ritüelleri olan Ortodoks kilisesi, İstanbul'da gezilecek farklı bir yer arayanlar için son derece idealdir.

Detaylı bilgi: Ayın Biri Kilisesi

Ayın Biri Kilisesi

.
.
.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.