Reklam


Yivli Minare, Antalya

Yivli Minare
Antalya'nın ilk İslam yapılarından biri olan Yivli Minare, Antalya şehir merkezinde gezilecek yerlerden bir tanesidir. 13. yüzyıl Selçuklu eseri olan Yivli Minare, Antalya'daki önemli tarihi noktalardan biridir.

Kaidesi kesme taştan olan Yivli Minare'nin gövdesi, tuğla ve firuze renkli çinilerle inşa edilmiştir. Antalya'nın simgelerinden biri haline gelen minarenin 8 yivi bulunmaktadır. 38 metre yüksekliğinde yapıya, 90 basamaklı merdiven vasıtası ile çıkılmaktadır. Yivli Minare'nin adı, yivlerinden gelmektedir.

Yivli Minare'nin üzerinde bulunan yazıta göre, Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat döneminde inşa edildiği anlaşılmaktadır. 1955 ve 2010 yıllarında restore edilen Yivli Minare'nin özgünlüğü korunmuştur. Şehrin pek çok noktasından görülen minarenin, 1230'lu yıllarda yapıldığı düşünülmektedir.

Antalya'da gezilecek yerlerle ilgili bir önceki yazımızı, Akvaryum başlıklı konudan okuyabilirsiniz.

Yivli Minare Antalya

Yivli Minare'ye Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Yivli Minare, Antalya şehir merkezinin en meşhur noktası olan Kaleiçi'nin giriş tarafında yer almaktadır. Antalya şehir merkezindeki dolmuşlardan, Kaleiçi tarafına gidenleri kullanarak Yivli Minare'ye ulaşabilirsiniz.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.