Reklam


Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Adıyaman, gezilecek yerler bakımından önemli turistik noktalara sahip bir şehirdir. Adıyaman'da gezilecek yerler listesi hazırlarken akla ilk gelen yer, Nemrut Dağı'nda yer alan ve Dünyanın 8.Harikası olarak adlandırılan Kommagene Krallığı'na ait heykellerdir.

Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerine sınırı bulunan Adıyaman, merkez ilçeyle beraber toplamda 9 ilçeye sahiptir. Adıyaman'ın ilçeleri: Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut ilçeleridir.

1954 yılında il statüsüne kavuşan Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen bir bölgedir. Özellikle Adıyaman Palanlı Mağarası'nda yapılan araştırmalar, kentin tarihinin M.Ö. 40 bin yılına kadar dayandığını göstermektedir.

Hititler, Asurlar, Frigler, Persler, Makedonlar, Kommagene Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Eyyübiler, Anadolu Selçukluları, Memlükler ve Osmanlı İmparatorluğu bölgeye hakim olan güçlerdir. Tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olan Adıyaman, çok sayıda göç almış ve çok sayıda savaş görmüştür. Bu nedenle bölgede hüküm süren güçlerin sayısı bir hayli fazladır.

Adıyaman Müzesi


Adıyaman Müzesi 1982 yılında çalışmalarının tamamlanarak misafirlerine etnografik ve arkeolojik alanda 22000 farklı eseri sunan bir müze olarak hizmet vermektedir. Arkeolojik alanda paleolitik dönemden itibaren, imparatorluklara kadar farklı dönemlerin eserlerine yer verilen müze de etnografik olarak daha çok bölgesel alanda ki giyim, takı ve ev eşyalarına yer verilmektedir. Şehir merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Adıyaman Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açıktır.

Müze hakkında detaylı bilgi almak için Adıyaman Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Nemrut Dağı


Adıyaman’dan kara yolu ile ulaşım sağlanabilen Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığından kalma antik kenti nedeni ile Nemrut Dağı Milli Parkı olarak turizme açılmıştır. Kommagene Krallığından kalma Tümülüsler ve kutsal alanlar ile oldukça ilgi gören Nemrut Dağı Milli Parkında yer alan Nemrut Dağı doruklarında bulunan kalıntılarda Kralın mezarının olduğu düşünülmektedir. Dini törenlere göre düzenlenen avlusunda ise farklı figürler yer almaktadır.

Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Nemrut Dağı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Turuş Kaya Mezarları


Roma döneminden kalan Turuş Kaya Mezarları, Adımayan ve Şanlıurfa arasında yer alan Turuş köyünde yer almaktadır. Mezarların üzerinde yer alan insan ve hayvan kabartmaları arkeologların oldukça ilgisini çeken şekillere sahiptir. Turuş Kaya Mezarları diğer mezar yapılarından farklı olarak en başta bulunan ana kayanın aşağıya doğru işlenmesiyle şekillendirilmiştir.

Haydaran Kaya Anıtı


Antik çağ yapılarından olan Haydaran Kaya Anıtı Kommagene Krallığından kalan bir eserdir. Adıyaman’ın Taşgedik Köyü’nde yer alan anıt dikdörtgen bir niş içine yapılmıştır. Büyük bir kaya üzerine güneş tanrısı ve Kommagene Kralı’nın tasvir edildiği yapı 2000 yıldır bozulmadan kalan ve günümüze kadar herhangi bir yenileme çalışması yapılmadan gelebilmiş ender yapılardandır.

Palanlı Mağarası


Palanlı Mağarası, Adıyaman’a bağlı Palanlı Köyünde yer alan Taş Devrinden kalma bir mağaradır. M.Ö 40.000 yıllarda Palanlı Mağarası’nda yaşayan insanlara ait çizimlerin o dönemdeki yaşayış biçimlerine dair önemli bilgiler verdiğinden dolayı çok önemlidir. Bozulmadan günümüze kadar gelen mağaradaki çizimler ziyaretçilere açık olarak sergilenmektedir.

Adıyaman Kalesi


Adıyaman isminin ilham kaynağı olan kale şehir merkezinde yığma taşlardan oluşan 25 metre yükseklikteki kale Mansur İbni Cavana tarafından 8. yüzyıl da Bizans saldırılarından korunmak amacıyla yaptırılmıştır.  Hısn-ı Mansur Kalesi olarak da bilinen Adıyaman Kalesi, Arap kumandanının kızı ile Türk Kumandanı arasında geçen ilginç efsanesi ile ünlüdür. Adıyaman’ın simgesi olan bu yapı restorasyon çalışmaları sonucunda modern hayata da uygun olarak gezilebilmektedir.

Perre Antik Kenti


Adıyaman’ın çok yakın bir yerde bulunan Perre Antik Kenti, Helenistik döneme kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Perre Antik Kenti, Kommagene Krallığı ve sonrasında Roma döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Karadağ yamaçlarında bulunan Nekropol’de kayalar oyularak 208 adet mağara şeklinde mezar yapılmıştır. Bu mezarlara da Pirin Mağaraları denilmektedir. Pirin Mağaraları, kaya mezarlar olarak bozulmadan günümüze kadar gelebilmişse de Perre Antik Kentinden geriye Roma Çeşmesi ve Roma Surları dışındaki yapılar zamana yenik düşerek bozulmuşlardır.

Kahta Kalesi


İlk yerleşimin Perslere ait olduğu düşünülen bölgede yer alan Kahta Kalesi tarih boyunca adını çok sık duyuran sürekli el değiştiren ve savaşlara tanık olan bir kaledir. Malazgirt Savaşında Selçuklulara geçen kale daha sonrasında sıkça Danişmentliler, Artuklular, Harput Emirliği arasında el değiştirmiştir ve bu dönemlere ait izleri hala üzerinde taşımaktadır. Kommagene Kralı Arsemia tarafından da kullanılan Kahta Kalesi, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer almaktadır. Cumhuriyetin ilk zamanlarında yeniden yapılandırılarak turizme açılmıştır.

Cendere Köprüsü


Adıyaman’dan geçen Cendere Çayı üzerine yapılandırılmış Cendere Köprüsü, Dünya’nın en eski tarihi köprüleri arasında yer almaktadır. Romalılar zamanında Septimius Severus zamanında eşine ve çocukları için yaptırıldığı düşünülen Cendere Köprüsü,  kemerli yapısıyla Romalıların yaptığı en geniş ikinci köprü özelliğindedir. Kahta ve Sincik ilçeleri arasında bulunan köprü 1997 yılında yeniden restore edildikten sonra hala kullanılmaktadır.

Arkeolojik sitler, Hayaz Höyük, Samsat Höyük, Tille Höyük tarihi yapılar GAP projesi ile yapılan Atatürk Barajının suları altında kalmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.