Reklam


Aydın Gezilecek Yerler - Gezi Rehberi

Aydın Gezilecek Yerler
Ege Bölgesi'nde İzmir ve Manisa'dan sonra nüfus bakımından en büyük üçüncü şehir olan Aydın, gezilecek yerleriyle öne çıkmaktadır. Turizm ve tarım açısından gelişmiş bir şehir olan Aydın'da gezilecek çok fazla turistik nokta bulunmaktadır.

Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların yaşadığı Aydın; Antik Çağ'da Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önemli antik kentlere ev sahipliği yapmıştır. Hititler zamanında Lydia ile en parlak dönemini yaşayan bölge, Anadolu Beylikleri Dönemi'nde Aydınoğulları'nın hakimiyetine girmiştir.

Eski isimleri Tralleis ve Güzelhisar olan il, 14.yüzyılda Aydınoğulları Beyliği döneminde Aydın ismini almıştır. Tarihçi Herodot, Aydın ile ilgili şunları söylemiştir: “Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer.” Ünlü gezgin Evliya Çelebi ise Seyahatname eserinden Aydın'ın bahsederken şu cümleleri kullanmıştır: “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar.”

17 ilçesi bulunan Aydın'da 3 ilçenin Ege Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır. Bu ilçeler; Kuşadası, Söke ve Didim'dir. Kuşadası, İzmir'e çok yakın olmasının yanı sıra barındırdığı tarihi ve doğal güzellikler nedeniyle Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Aydın'ın Didim ilçesi de turizm açısından son derece gelişmiş ve popüler bir ilçedir.


Aydın'da Gezilecek Yerler Nereler?

Aydın ilinde gezilecek yerlerle ilgili aşağıdaki listede bulunan turistik noktaların üzerine tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aydın Müzesi
Bafa Gölü
Çine Kuva-i Milliye Müzesi
Didim
Didim Apollon Tapınağı
Didim Faustina  Hamamı
Didim İlyas Bey Camii ve Külliyesi
Didim Milet Antik Kenti
Didim Milet Müzesi
Dilek Yarımadası Milli Parkı
Kuşadası Güvercinada
Kuşadası Kurşunlu Manastırı
Ramazan Paşa Camii


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.