Reklam


Ankara Güdül Sorgun Tabiat Parkı

Ankara'nın Güdül ilçesinde yer alan Sorgun Tabiat Parkı, Sorgun Yaylası mevkiinde bulunmaktadır.

50 hektarlık bir alana sahip olan Sorgun Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. İşletmesi Sorgun Belediyesi tarafından kiralanan Sorgun Tabiat Parkı'nda tuvalet ve kır gazinosu bulunmaktadır. Bölgenin mülkiyeti, Orman arazisidir.


Uzun yapraklı dalları sayesinde sepet örmeye elverişli ''sepetçi söğüdü'' anlamına gelen Sorgun, Ankara'dan uzaklaşarak kendini Karadeniz'de hissetmek isteyenler için güzel bir rota. Ankara şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre mesafede bulunan Sorgun Tabiat Parkı, hem motosiklet ile hem de araba ile gidilebilecek bir güzergaha sahip.

Bölgede çok fazla piknik masası ve piknik alanı bulunmuyor. Fakat tuvalet ve çeşme ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Göl içerisinde avlanmanın yasak olduğu dönemler dışında olta balıkçılığına izin veriliyor. Sorgun Gölü'nde aynalı sazan ve alabalık avlanabiliyor. Ayrıca yaz döneminde ziyaretçilerin artmasıyla beraber gözleme-çay satan küçük işletmeler de oluyor.


Sorgun Tabiat Parkı Trekking

Sorgun Tabiat Parkı içerisinde birçok yürüyüş parkuru bulunuyor. Bu parkurlardan istediğinizi seçerek yürüyüş yapabilirsiniz. Tuzumuz Bulunsun isimli blog sitesi, yürüyüş için iki farklı rota önermiş. Bu rotalar şu şekilde:

Sarı Rota: Sarı renkle gösterilen 7 kilometrelik trekking yolu, stablize yoldan oluşuyor. Gölün etrafında bir tur atıyorsunuz.

Kırmızı Rota: Kırmızı renkle gösterilen trekking rotası, 17 kilometreden oluşuyor. Sarı rotayla kesiştiği yerler dışında yolun %90'ı toprak ve dağ yolundan oluşuyor. Güzergah üzerinde doğa fotoğrafçılığı uygun manzaralar bulunuyor.Güdül Sorgun Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ankara şehir merkezine 105 kilometre, Güdül ilçe merkezine ise 25 kilometre uzaklıkta bulunan Sorgun Tabiat Parkı'na Ayaş-Beypazarı yolundan ya da TEM Ankara-İstanbul Otoyolu üzerinden gidebilirsiniz.

Anadolu Otoyolu'nu kullanarak (TEM Ankara-İstanbul) Akıncı Bakım Şefliği Gişelerinden, Güdül tarafına dönüyorsunuz. Buradan Güdül'e gelmeden hemen önce Yeşilöz mevkiinde Sorgun Tabiat Parkı tabelasını gördüğünüz zaman sağ tarafa saparak bölgeye ulaşabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Bu kadar güzel bir yere böylesi berbat bir düzen yakışır mı? Leş gibi pis ve tıkalı tuvaletler, bir tane çamur pislik içinde çeşme (üstelik hem kırık, hem borusu patlak) mescit var abdest almak için taşın başında seke seke ayak yıkayan teyzeler, amcalar...
    Yüzlerce kişiye ev sahipliği yapan böylesi bir yere bunu reva görmek Allah'tan hak mı?
    Umarım sesimizi bir duyan olur. Bu gün gördüklerim karşısında çok üzüldüm. Ne gölün güzelliği kaldı aklımda ne çam ağaçları...
    Çocuğumu tuvalete götürme eziyeti hepsini bastırdı...

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.