Reklam


Beypazarı'nda Ne Yenir?

Ankara şehir merkezine 98 kilometre uzaklıktaki Beypazarı ilçesi, gezilecek yerleriyle olduğu kadar yöresel yemekleriyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Ankara'nın göz turizm merkezlerinden olan ilçeyle ilgili Beypazarı Gezilecek Yerler başlıklı yazıda bilgiler vermiştik. Bu yazıda ise Beypazarı geziniz sırasında tatmanız gereken yöresel lezzetler hakkında notlar derledik.


Anadolu coğrafyasının lezzetlerinden yemekler barındıran Beypazarı'nın birçok yemeği, tescillidir. Tarihi konaklarda servis edilen Beypazarı yöresel yemekleri, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Havuç ve Güveç Festivali'nde yarışmaktadır. Verimli topraklarında yapılan tarım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan meyve sebzeler, Beypazarı yemeklerinin güzelliğindeki önemli noktalardan biridir.

Beypazarı Güveci


Beypazarı yemekleri denildiği zaman akla ilk olarak güveç gelir. Yöre mutfağının en özel lezzeti olan Beypazarı Güveci, özenle hazırlanmasının yanında toprak kaplar içerisinde taş fırınlarda pişirilmesiyle bilinmektedir.

Beypazarı Dolması


Beypazarı'nda yetiştirilen taze asma yapraklarıyla sarılan özel dolma içi, yörenin eşsiz lezzetlerinden Beypazarı dolmasının sırrıdır. Beypazarı'ndaki restoranlarda turistlerin sıkça tükettiği Beypazarı yaprak sarmasını bulabilirsiniz.

Beypazarı Baklavası


Ev baklavası, Beypazarı'nın en meşhur tatlısıdır. Beypazarı baklavasının en önemli özelliği, 80 kat ince yufkadan yapılması ve kalınlığının buna rağmen 5-6 santim kadar olmasıdır. Her beş yufkadan sonra araya konan ceviz içleri, baklavanın lezzetini arttırırken yaklaşık 4 saat pişirme süresinin ardından servis edilmektedir.

Beypazarı Kurusu


Beypazarı'nın tarihi sokaklarında gezerken fırınlardan burnunuza mis gibi bir koku gelecektir. Tereyağlı Beypazarı kurusu, bu güzel kokunun kaynağıdır. İskoç bisküvisine benzeyen Beypazarı kurusu, çayın yanında tercih edilen lezzetler arasında ilk sırada gelenidir. Un, süt ve tereyağı ile hazırlanan kurunun bir başka özelliği ise bir yıla kadar dayanıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesidir.

Beypazarı Havucu


Türkiye'deki havuç üretiminin yaklaşık %60'ını karşılayan Beypazarı, ülkemizin havuç deposudur. Bu lezzetli havuçlar, ilçenin sokaklarında karşımıza havuç suyu ve havuç lokumu gibi tatlarla çıkmaktadır.

Beypazarı Cevizli Sucuğu


Beypazarı sokaklarında satılan ürünlerde sıklıkla karşılaşacağınız bir başka lezzet ise cevizli sucuk. Beypazarı ilçesindeki bağlarda yetiştirilen üzümlerin ve cevizlerin karışımıyla ortaya çıkan bu lezzet, özel bir kıvama getirilen üzüm suyuna su ve şeker katılarak üretilmektedir.

Beypazarı Höşmerimi


Daha çok Balıkesir yöresi ile özdeşleşen höşmerim tatlısı, Beypazarı'nda farklı bir hal almaktadır. Un, süt, kaymak, tuz, yağ ve şeker karıştırılarak yapılan Beypazarı höşmerimi, yörenin tatlılarından biridir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.