Reklam


İzmir Karaburun Gezilecek Yerler

İzmir ve çevre şehirler için harika bir hafta sonu kaçamağı oldukça uygun olan İzmir’in en küçük ilçesi Karaburun İzmir Körfezi’nin batı ucunda yarım adadır.

Karaburun diğer İzmir ilçelerinden daha az tanınması nedeniyle turistik yatırımlardan muaf kalmış ve doğası bozulmamıştır. Mavi bayraklı koyları ve kalabalıklardan uzak yeşili ile bakirliğini koruyan Karaburun genelde yerli turistleri ağırlamakta yabancı turistler tarafından pek bilinmemektedir.


Karaburun yarımadası doğanın zenginliklerini koruyup onu bir hediye gibi kabul etmektedir; çeşit çeşit otları, enginarı, zeytini ve Karaburun hurması ile bozulmamış bir Ege kasabası olma özelliğini korumaktadır.

Karaburun kumsalı mavi bayraklı denizi ise temiz ama dalgalıdır. Burada denize girecek olan gezginlerin kalabalıktan uzak kumsal ve koylarda huzur bulacaklarına eminiz. Fakat Karaburun’un yarım ada oluşunun her mevsim rüzgarlı olmasına sebep olduğunu ve konumu nedeniyle açık denize sahip olduğunu unutmamalarını tavsiye ederiz.Kalabalıklardan uzak olan Karaburun limanda bile denize girilebilecek kadar temiz sulara sahiptir. Karaburun berrak suları ile denizaltı meraklılarının tüplü ve tüpsüz dalışları için ideal bir yerdir.

Karaburun 200ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının Foça’dan sonraki evi ve üreme yeridir.

Bütün bu doğal güzellikleri ve sakinliğinin yanında ‘civa’ madenine de sahip olan Karaburun yarım adasında bu ekonomik faaliyet çevre kirliliklerine de sebep olmaktadır.

Karaburun’a ulaşmak isteyenler için çok fazla yol vardır. Fakat en kolay şekilde Karaburun’a gitmek için İzmir Balçova’dan yaz kış otobüs kalkmakta ve 2,5 saat sonra Karaburun’a ulaşmaktadır. Ayrıca yeni sayılabilecek bir uygulama olan Karaburun İzmir arası deniz otobüsleri yolculuk süresini 1,5 saate indirmiştir ve günde dört kez sefer yapmaktadır.

Mordoğan Kasabası


Karaburun’da sessizlikten sıkılırsanız biraz eğlenmek için Mordoğan diskoları, canlı müzik seçenekleri ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar geçirtmeyi başaran küçük bir balıkçı kasabasıdır.

Mordoğan adını gün doğumu ve batımı sırasında gökyüzünün aldığı renkler ve kasabada mor renkte yetişen 70 den fazla çeşitteki çiçeklerden almaktadır.

Mordoğan merkezinde suyunun berraklığı ve sahilinin temizliğinden dolayı tercih edilen pek çok plaj bulunmaktadır.

Mordoğan kasabasında, kasabanın tek tarihi yapıtı olan Ayşe Kadın Cami bulunmaktadır. Kesme taş örgü duvarları ve merkezi tek kubbeden oluşan erken Dönem Osmanlı mimarisidir.

Sarpıncık Deniz Feneri


10 Ocak 1938 yılında hizmet vermeye başlamış olan emektar deniz feneri günümüzde de çalışmaya devam etmektedir. Sarpıncık Deniz Feneri 12 metrelik kulesi ve bahçesinde yer alan küçük fener eviyle kartpostal resmi gibi sevimli bir görüntü oluşturmaktadır.

Sazak Köyü


Sakinliği, doğası ve sesiz manzarasıyla Sazak Köyü ziyaretiniz sırasında köye hakim olan rüzgardan başka bir ses duymayacak ve huzur dolu dakikalar geçireceksiniz.

Manal Koyu


Amatör balıkçılar tarafından sıkça tercih edilen koy sakinliği ile hem serinlemek hem de dinlenmek isteyen tatilcilerin tercih ettiği yerlerden biridir.

İskele Caddesi


Karaburun merkezde yer alan cadde kasabanın en turistik caddesidir. Birkaç balık restoranı ve birkaç da alternatif yemek restoranı bulunan cadde denize karşı sakin bir akşam yemeği için ideal bir yerdir.

Mimoza Koyu


Temmuz ayında sıcaklığı 35 derece olduğunda bile rahatsız edici bir kalabalığı olmayan Mimoza Koyu etrafında sadece iki tesise sahip bakir kalmış denebilecek sakinlikte bir yerdir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.