Reklam


Bilecik Metristepe Anıtı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet İnönü'ye yolladığı telgrafta "Milletin makus talihinin yenildiği yer" olarak nitelendirdiği ve tarihe geçen bu sözlerini sarf ettiği Bozüyük ilçesinin Metristepe Köyü'nde var olan ve burada yapılan İnönü Savaşları'nda vatanı uğruna canını veren şehitlerin anısına yapılan Bilecik Metristepe Anıtı, yüksekliği 24 metre olan betonarme bir yapıdır.

Bilecik Metristepe Anıtı muazzam görüntüsüyle Türk askerinin yenilmezliğini simgeler.

Bilecik Metristepe Anıtı Tarihçesi


Yüksekliği 24 metre olan ve betonarme olarak inşa edilen Bozüyük Metristepe Anıtı üzerinde, rölyefler, savaşta savaşan birlikler ve birliklerin komutanları ile ilişkin bilgi bulunmaktadır. 2001 senesinde Valilik tarafından yapılan yenileme çalışmalarının ardından anıtın her tarafına ve anıttan farklı İnönü Savaşları, tarihe geçmiş telgraflarla donanmış 4 tane rölyefle anıtın önüne iki farklı heykel inşa edilmiş, çevresine siper kazınmıştır.

Bilecik Metristepe Anıtı'na Nasıl Gidilir?


Bilecik Metristepe Anıtı, Bozüyük-Eskişehir karayolunun sonuna gelince; yoldan saptıktan sonra 12 kmlik bir yolculuğun ardından Bozüyük ilçesinin Metristepe Köyü'nde bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.