33 Şehit Anıtı Bingöl

Bingöl şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta, Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde bulunan 33 Şehit Anıtı, 24 Mayıs 1993 yılında şehit edilen 33 Mehmetçik anısına inşa edilmiştir. 33 Şehit Anıtı, 33 adet Türk bayrağının dikildiği bir anıt yeridir. Ortada bulunan anıtta saldırıda şehit düşen Mehmetçiklerin isimlerinin ve memleketlerinin yazılı olduğu bir tabela ve heykel bulunmaktadır.

Anıttepe ismi verilen yerde bulunan 33 Şehit Anıtı, 30 Haziran 2007 tarihinde inşa edilmiştir. Anıtın etrafındaki 33 bayrak direğinin altında saldırıda şehit olan her asker için hazırlanmış temsili anıtlar bulunmaktadır. Türk Şehitlikleri İmar Vakfı tarafından Prof. Dr. Rahmi Aksungur’a yaptırılan eser, resmi olarak 24 Mayıs 2012 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Anıtın bir başka dikkat çekici özelliği ise Türk bayrağı şeklinde yapılan anıt ve burada bulunan 33 metre uzunluğundaki direktir. Anıtkabir’den getirilen ve 33 şehit askeri simgeleyen bayrak direğine 10 metrekarelik dev Türk bayrağı dalgalanmaktadır. Yine bu kısımda 33 şehit askerin fotoğrafları ve öz geçmişleri bulunmaktadır.

bingol 33 sehit aniti
33 Şehit Anıtı

33 Şehit Olayı

Bingöl’deki 33 Şehit olayı, Türkiye tarihinin en üzücü terör olaylarından biridir. 24 Mayıs 1993 tarihinde yaşanan katliam, Elazığ-Bingöl karayolunun Bilaloğlu mevkiinde yaşanmıştır.

Dağıtıma giden ve terhis olan, tamamı silahsız ve sivil askerler PKK’lı teröristler tarafından otobüslerinden indirildi. PKK’lı teröristler, silahsız ve sivil Mehmetçileri kurşuna dizerek katlettiler. Olayın yaşandığı yerde 1570 mermi kovanı bulundu.

Saldırının elebaşı, Diyarbakır’da ömür boyu hapis cezasını çeken ‘Parmaksız Zeki’ kod adlı Şemdin Sakık’tır.

33 sehit aniti

Şehit Olan Askerlerimiz

PKK’nın hain saldırısında şehit olan askerlerimiz ve memleketler ise şu şekildedir:

İbrahim Erten (Konya), Mustafa Yılmaz (Konya), Erkan Kaçan (Konya), Mevlüt Özkan (Konya), Hilmi Şahin (Konya), Ali Arar (Konya), İlyas Uyar (Konya), Hüseyin Çelik (Denizli), Ahmet Apak (Denizli), Ercan Çobanoğlu (Denizli), Mustafa Koçanoğlu (Denizli), Baki Umutlu (Denizli), Şeref Tay (Denizli), Mehmet Öztürk (Denizli), Hasan Gültutan (Hatay), Mehmet Tura (Adana), Şenol Cansız (Samsun), Cavit Yaman (Samsun), Nihat Odabaşı (Kastamonu), Ramazan Akkaya (Kastamonu), Uğur Bozacı (İstanbul), Ünal Kalafat (İstanbul), Ahmet Aran (Manisa), Haydar Aslan (Trabzon), Murat Elibol (Çanakkale), Aydın Kuzey (Çanakkale), Adem Zongur (Kırıkkale), Musa Sarıgöz (Osmaniye), Murat Menteş (Bolu), Hikmet Özdemir (Malatya), Abdullah Kara (Antalya), Birol İrfan Askar (Afyonkarahisar), Selahattin Aysan (Isparta).

33 sehit aniti nerede
33 Şehit Anıtı

33 Şehit Anıtı Nerede?

33 Şehit Anıtı, Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde yolun hemen yanındadır. Anıtın Bingöl şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 10 kilometredir. Hain saldırının yıl dönümünde anıtta anma törenleri düzenlenmektedir. Bingöl gezilecek yerler listenize mutlaka bu anıtı da almalısınız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir