Adana Merkez Park Hakkında Bilgi Ulaşım

Adana Çukurova’nın en güzide şehirlerindendir. Akdeniz bölgesine yolu düşüp de Adana’ya uğramak istemeyen yoktur. Eskiye göre çok farklı bir görünüm kazanan Adana’da şehre verilen emekleri görmemek elde değil. Şehrin ortasına kurulan ve Adana’yı ferahlatan merkez park bu emeklerden sadece birisidir.

Adana’nın merkezinde bulunan ve şehri ortadan ikiye ayıran Seyhan nehrinin iki tarafına kurulmuş parktır. Adana’nın en oksijenli yeri diyebiliriz. Nakış nakış rengarenk çiçekler ve ağaçlarla bezenmiş bu parkta huzur bulabilirsiniz. Parkın içindeki Sabancı Merkez Camii’ni gezebilir, şehrin kalabalığından kurtulup kafa dinlemek ve yeşilin içinde kaybolmak için bu parka gelebilirsiniz. Parkın ortasından geçen nehriyle eşsiz yeşillik alanlarında fotoğraflar çekebilir ve manzaranın tadını bol bol çıkarabilirsiniz. Seyhan nehrinin Adana’yı ortadan ikiye bölüşünü çayınızı yudumlarken parkın çimlerine uzanarak seyredebilirsiniz.

Adana Merkez Park

Adana Merkez Park Tarihi Hakkında Bilgi

Merkez park yapılmadan önce bulunduğu alanda bahçeler, otogar ve nehrin taşmasını önlemek için boş araziler bulunuyordu. İlerleyen zamanlarda bu alanda bulunan otogar taşındı. Demir Köprü’nün güneyine Galleria alışveriş merkezi, kuzeyine Mimar Sinan Amfi tiyatrosu yaptırıldı. 1998 yılında bölgedeki evler yıkıldı, Sinan Paşa asma köprüsü yaptırıldı ve park 2004 yılında halka açıldı.

Adana Merkez Park

Adana Merkez Park’ta Neler Yapılır? Aktiviteler

Merkez parkta huzurlu bir şekilde dinlenebilir, koşu veya yürüyüş yapabilirsiniz. Parkı baştan uca gezdiren trene çocuklarınızı birkaç lira gibi uygun bir fiyata bindirebilir, Adana’nın dayanılmaz sıcağında serinlemek için parktaki kafede uygun fiyatlara soğuk içecekler içebilirsiniz. Parkın içinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük camilerinden olan Sabancı Merkez Camii’ sini gezebilirsiniz. Nehir kenarına inebilir ve nehir kenarında eşiniz ya da çocuklarınızla 5 atışı 5 tl olan balon vurma oyununu oynayabilirsiniz. Nehrin içinde gezmek istiyorsanız eğer ”yunus” diye tabir edilen deniz araçlarına binerek nehri gezebilir ve Merkez Parkla Seyhan Nehri’nin muhteşem uyumunu izleyebilirsiniz.

Adana Merkez Park Panoramik

Adana Merkez Park’a Nasıl Gidilir? Ulaşım

Adana’ya gezmek için seyahat ettiğinizi düşünürsek ve Adana’da kullanılan kent karınızın olmadığını var sayarsak ulaşım için özel halk otobüslerini kullanmak mantıklı olacaktır. Özel halk otobüslerinde sivil 2 tl, öğrenci 1.75 tl dir. Adana’ya uçakla veya otobüsle seyahat edip etmemek size kalmış bir durum. Uçakla geldiyseniz eğer hava alandan çıkınca hemen karşıdaki durakta çarşı otobüsüne binmelisiniz ve İnönü Parkında inmelisiniz. Otobüslerin nereye gittiği önlerindeki tabelada yazmaktadır. İnönü Parkının hemen önündeki duraktan tekrar Sabancı Merkez Camii otobüslerine binerek Merkez Park’ın önüne inebilirsiniz. Otobüs ile geldiyseniz yine çarşıya kadar otogardaki ücretsiz servisleri kullanarak gelebilir ve oradan tekrar Sabancı Merkez Camii otobüsüne binerek ulaşımı sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir