Akbük Koyu, Muğla

Eğer  tatilinizi Muğla’da geçirmeyi planlıyorsanız kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri Akbük Koyu. İnsan eli değmemiş, doğallığı bozulmamış, maviyle yeşilin kusursuzca birbirine karıştığı, sessiz ve eşsiz bir yer olan Akbük Koyu kesinlikle hafızanızdan çıkmayacak. Huzur bulmak için bir yer arıyorsanız dünya üzerinde cenneti yaşayabileceğiniz en nadide yerlerden biri olan bu koy tam size göre. Zaten güzelliği tescillendiği için birinci derece sit alanı ilan edilmiş ve neredeyse hiç beton yapı. Göreceğiniz ufak yapılar ise sit alanı ilan edilmeden önce yapılmış. Koyun bulunduğu yerde pansiyon ya da otel olmadığından bir bölge kamp alanı olarak ; bu sayede karavanınızla gelebilir kurabilir ya da günübirlik. Eğer bu seçenekler cazip gelmediyse Akyaka Gökova’daki bir pansiyonda da. Ancak manzaranın güzelliğine doyamayacağınızdan kamp yapmazsanız muhtemelen pişman gözlerinizi açtığınızda göreceğiniz muhteşem güzellikler daha önce hiç tatmadığınız bir huzurla içinizi dolduracak.

Akbük Koyu’nun Denizi Nasıldır ?

Kahvaltınızı hızlıca yapıp sahile geçmek için can atacaksınız. Sahili boydan boya kaplayan plajı, insanı rahatsız etmeyen küçük küçük taşlarla dolu olmasıyla birlikte suyu pırıl pırıl ve son derece berrak. Taş dediğime bakmayın hiç biri rahatsız edecek sivrilikte değiller sadece ayağınızı tatlı tatlı yakabilecek güçteler. Altına geçip oturduğunuz ağaçların az ötesinde denize karışan bir azmak derenin tatlı suyu nedeniyle tuzluluk oranı oldukça az olan bu adeta büyülü cennet koya hemen kedinizi teslim edeceksiniz. Denize girdiğinizde çıplak gözle bile kırmızılı , mavili balıkları rahatlıkla seçebilirsiniz. Koy oldukça içeride olduğundan deniz dalgasız neredeyse her zaman çarşaf gibidir. Denize sırt üstü yatıp güneşi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Muhteşem manzarası ve ansızın sazlıklardan çıkıp gelen Akbük Koyu’nun gerçek sakinleri olan kazlarıyla masal gibi bir yerdir. Bu kazlar piknik yapıyorsanız yanınıza kadar gelip sizden haraç kesebilirler. Eğer dost canlısı bi tutum içinde olursanız yanınıza kurulabilirler hatta belki kendilerini sevmenize bile izin verirler. Bu koyda sizi rahatsız edebilecek şeyler ise bazı bilinçsiz insanların bıraktığı artıkları karıştırıp etrafı az çok kirleten bu kazlar dışında sadece deniz kestanelerinin ayağınıza batması olacaktır bu yüzden sığ yerlerde bastığınız yerlere dikkat edin. Koyun ileri uçlarına doğru baktığınızda küçük bir iskele bir çok yat ve ufak balıkçı teknelerini görmeniz mümkün.

Muğla Akbük Koyu

Akbük Mavi Tur

Akyaka’dan hareket eden mavi tur teknelerinin ve günlük tur teknelerinin en uğrak yerlerinden biri olmuş durumda. Kamp yerinde duş yeri , wc , restaurant – cafe , internet kullanımı için yerler de ayrılmış durumda. Rahatlıkla günlük ihtiyaçlarınızı buradan ayrılmadan karşılayabilirsiniz.

Muğla Akbük Koyu’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Peki buraya nasıl gidilir diye soracak olursanız Muğla il merkezine 48 kilometre uzaklıkta , Gökova Körfezi’nin kuzeyindedir. Yer yer kesik üzerinden asfalt bir yolla ulaşabilirsiniz. Akyaka’dan gelmek isterseniz ise makiler , zeytinler ile kaplı yaklaşık 25 kilometre kadar toprak yol ile Ören’den 20 kilometre asfalt  yolu kullanarak gelebilirsiniz. Ayrıca Örendeki Karia Antik Kenti Keramos kalıntılarını gezebilirsiniz. Akbük Koyu’na vardığınızda dağın yamaçlarından sizi büyüleyen maviyle yeşilin dansı ve turkuazın en güzel haline hayranlıkla bakarken kendinizi bulacaksınız. Ayağınıza deniz kestanesinin batması dışında ayrılırken kesinlikle burayı bırakmak istemeyeceksiniz. Eğer şehir hayatından biraz bile sıkıldıysanız mutlaka buraya uğramalısınız.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum