Ankara Tabiat Parklari

Ankara’daki Tabiat Parkları Hangileri ve Nerede?

Türkiye’de 2016 yılı itibariyle 205 adet tabiat parkı bulunmaktadır. Bu tabiat parklarından 9 tanesi, başkent Ankara’da yer almaktadır. Ankara’da en fazla tabiat parkı bulunan ilçe, 3 adet ile Beypazarı’dır. Beypazarı’nı takip eden iller ise Kızılcahamam (2), Çamlıdere (2), Çubuk (1) ve Güdül (1) olarak sıralanmaktadır.

Ankara’nın şehir stresinden ve beton yapılarından bunalanlar için güzel birer kaçış rotası sunan tabiat parklarının, şehir merkezine uzaklıkları 80 kilometre ile 110 kilometre arasında değişiyor. Trekking, kampçılık ve doğa fotoğrafçılığı meraklıları için de son derece uygun olan bu bölgelerde sessizce doğayı dinleyebilir veya ailecek piknik de yapabilirsiniz.

Ankara tabiat parkları genellikle 2011 yılında bu statüyü kazanmışlardır. 2011 yılında yapılan çalışmalarla birlikte 6 adet tabiat parkı, Ankara’ya kazandırılmıştır. Ankara’daki tabiat parkları ile ilgili bilgi almak için alt kısımda bulunan başlıklara tıklayabilirsiniz.

Eğriova Tabiat ParkıBeypazarı / 2011
Tekkedağı Tabiat ParkıBeypazarı / 2011
Kelebekler Vadisi Tabiat ParkıBeypazarı / 2016
Kartaltepe Tabiat ParkıKızılcahamam / 2011
Şahinler Tabiat ParkıKızılcahamam / 2009
Aluçdağı Tabiat ParkıÇamlıdere / 2011
Çamkoru Tabiat ParkıÇamlıdere / 2008
Karagöl Tabiat ParkıÇubuk / 2011
Sorgun Tabiat ParkıGüdül / 2011

*Tabiat Parkı: Bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçalarını ifade eder.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir