Avşa Adası, Marmara, Balıkesir

Avşa Adası’na nasıl gidilir ? Avşa Adası’nda neler yapılır ? Avşa Adası’nda nereleri gezmek, nereleri görmek gerekiyor ? Gibi sorularınızın cevaplarına bu yazımızda ulaşabilir. Avşa Adası’nın gezilecek yerleri ve konaklama bilgileriyle ilgili tanıtımlar.

Avşa, Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlı şirin bir tatil bölgesidir. Adanın eski adı Türkeli Adası’dır. Bölgede Türkeli Adası olarak da anılmaya devam edilmektedir.

Bölgede Avşa Adası ile beraber Marmara Adası ve Paşalimanı Adası, bölgenin en büyük üç adası olarak yer almaktadır. Bunların haricinde 9 adet küçük ada daha yer almaktadır ve bu adalara Marmara Adaları denilmektedir.

Avşa Adası, İstanbul’a olan yakınlığı, denizi ve plajları nedeniyle tercih edilen tatil yörelerinden bir tanesidir.

Avşa Adası Plajları

Özellikle yaz aylarında İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin tercih ettiği Avşa Adası’nda denize girilebilecek çok sayıda plaj ve koy bulunmaktadır. Avşa Altınkum Plajı, adanın en popüler plajıdır. Plaj, sığ olması ve temiz bir denizinin olması nedeniyle tercih edilmektedir. Avşar Çınar Plajı da Çınaraltı Koyu’nda yer alan ve suyunun berraklığı nedeniyle tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Bunların haricinde Manastır Plajı, Yiğitler Plajı, Türkeli Beyazsaray Plajı, Mavi Koy Plajı ve Kumtur Plajlarında da denize girilebilmektedir. Avşa Adası’nda düzenlenen tekne turları sayesinde, bütün plajları dolaşabilirsiniz.

Avşa Adası Plajları
Avşa Adası Plajları

Avşa Adası Gezilecek Yerleri

Avşa Adası’nda plajların dışında çeşitli gezilecek ve görülecek yerler de bulunmaktadır. Meşhur Avşa Üzüm Bağları bunlardan bir tanesidir. Burada Avşa’nın meşhur bağlarından üretilen şarapların bulunduğu şarap evleri yer almaktadır. Türkeli ve Yiğitler bölgesi, adanın eski yerleşim bölgelerindendir. Buralarda eski dönemlerden kalma tarihi yapıları görmek mümkündür. Meryem Ana Manastırı ve Kiremit Mezarları da Avşa Ada’sının görülmeye değer yerlerindendir. Avşa, küçük bir ada olmasına rağmen sezonda oldukça hareketlidir. Sahil şeridi boyunca uzanan kafe ve barlar, Avşa’ya renk katmaktadır.

Avşa Adası’nda Nerede Kalınır ? Konaklama

Avşa Adası’nda konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Oteller, moteller, butik oteller ve pansiyonlar, adada konaklamak için uygun yerlerdir. Ayrıca tatilciler, ev veya oda kiralayarak da Avşa Adası’nda tatillerini geçirebilmektedir. Lüks konaklama seçeneklerinin yanı sıra uygun fiyatlı pansiyonlar da tercih edilmektedir. Yaz sezonunda Avşa Adası maksimum doluluk oranına ulaşmaktadır. Özellikle hafta sonu tatilleri için tercih edilen adada, Cumartesi – Pazar günleri yer bulmak zordur.

Avşa Adası
Avşa Adası

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Avşa Adası’na deniz yolu ile bir çok noktadan ulaşım sağlamak mümkündür. İstanbul Bostancı ve Yeni Kapı’dan kalkan İDO Deniz Otobüsleri ile Avşa Adası’na 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Saray Burnu’ndan kalkan Mavi Marmara yolcu gemisi ile 6 saatte adaya ulaşabilirsiniz. Tekirdağ uzerinden kalkan yerel yolcu motorları ile 2,5-3 saat arası, Anadolu üzerinden geliş ise Erdek üzerinden hareket eden Arabalı Vapur ile 2-3 saat arasında gelebilirsiniz. Sefer bilgileri için İDO’nun web sitesini veya Çanakkale GESTAŞ’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

avsa adasi nasil gidilir

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum