Batman Müzesi Eserleri, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Batman  ilinin gezilecek yerleri arasında Batman  Müzesi ve müze parkının Batman ili için marka değeri taşımaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin gezebileceği, Batman  ve çevresi hakkında bilgi sahibi olunabilecek yer olan Batman  Müzesi 12.03.2010 tarihinden itibaren faaliyete başlamıştır.

Batman  Müzesi, Batman Kültür Merkez kompleksinin güney cephesinde bulunmaktadır. 1500 m2’lik bir alanın üzerine kurulan müze binası iki katlı olmaktadır.  Müzenin içerisinde üç sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonların isimleri:

Neolitik Dönem Salonu
Ilısu Salonu
Hasankeyf Salonu

Bu teşhir salonlarında, paleolitik dönemden ortaçağa kadar 550 eser geniş tarih yelpazesi içerisinde sergilenmektedir. Batman’daki müze park projesi, Türkiye’de bir ilk olarak Batman ilinde hayata geçirilmiştir. Neolitik dönem özellikleri ile kerpiç evler, teşhir alanları, tunç dönemine ait mezar mulâjları, binlerce yıl öncesine ait kopyası olacak oyun taşları ve uygulama alanları bulunmaktadır.

Batman Muzesi 1

Ilısu barajı yapım çalışmaları ile birlikte su altında kalacak olan Hasankeyf’te yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan ve tarihi büyük önem taşıyan mezarlar, oyun taşları ve evler Batman  Müzesi bahçesine taşınarak koruma altına alınmıştır. Batman ’ın ilk açık hava müzesi olarak kurulan müze ziyaretçilerinin dolu dolu geçirebilecekleri bir gün sunmaktadır. Batman  Müzesi’nde ziyaretçiler için neolitik dönem evler ve yaşam canlandırmaları similasyon gösterileri ile sergilenmekte ve eski dönem insanlarının yaşam biçimleri canlandırılmaktadır. Hasankeyf kazı çalışmaları sırasında bulunan oyun taşlarının büyük modelleri yapılıp çocukların kullanımına sunulmuştur. Küçük ziyaretçilerin deneyerek öğrenmeleri için oyun alanı içerisinde sembolik kazı alanı hazırlanmıştır.

Aynı zamanda Türkiye’de ilk defa Engelsiz Müze Projesi Batman ’da gerçekleştirilmiştir. Engellilerin kültürel ve sosyal yaşamına katkı sağlamak için hazırlanan proje ilk kez Batman  Müzesinde uygulamaya geçirilmiştir. Müze girişinde engellilerin girişi için yapılan sarı bir yol bulunmaktadır. Kurulan engelsiz müze stantlarındaki detaylar, hem sesli hem de Braille alfabesi kullanılarak hazırlanan açıklama tabelaları bulunmaktadır. Hasankeyf ilçesinde Siirt’teki Gusir ve Başur Höyükleri’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan milattan önce 3 binli yıllara ait 6 eser 3 boyutlu yazıcı ile çıkarılıp, engellilerin müzeye geldiğinde eserlerin kopyalarına dokunabildiği ve eser hakkında sesli bir şekilde bilgi alınmaktadır.

Batman Muzesi 2

Batman Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Nisan – Ekim yaz açılış kapanış saatleri : 08.00 – 19.00
Kasım – Mart kış açılış kapanış saatleri : 08.00 – 17.00
Pazartesi günleri kapalıdır. Giriş ücreti 5 TL dir.

Batman Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Şehrin merkezinde Belde Mahallesi Barış Bulvarı’nda bulunan Batman  Müzesi’ne 1B nolu otobüs hatları ile ulaşmak mümkündür. Yaklaşık 1 saatte kalkan otobüslere binip Barış Bulvarı’nda inerseniz, müzeye ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir