Çanta Müzesi (Tassen Museum), Amsterdam

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan Çanta Müzesi, Amsterdam’da gezilmesi gereken ilginç yerlerden biridir. Orijinal adı Tassen Museum olan Çanta Müzesi, özellikle kadın ziyaretçilerin ilgisini çeken bir yerdir. Çantalara ilgi duyanlar, Amsterdam’da bulunan bu sıradışı müzeyi görmek isteyebilir. Genellikle su kanalları, Van Gogh ve Rembrandt gibi ünlü ressamları, coffe shopları ve Red Light sokakları ile bilinen Amsterdam, Çanta Müzesi ile farklı bir müze deneyimini yaşamanızı sağlıyor.

Çanta Müzesi, Hendrikje Ivo’nun kendisi için topladığı çantaları bir müze haline getirerek sergilemesiyle oluşmuştur. Ivo’nun 35 yıl boyunca topladığı çanta koleksiyonu, müze bünyesinde halen sayısı artarak sergilenmeye devam ediyor.

Müzenin en üst katından alt kata doğru ilerlerken, ilk çantalardan itibaren günümüze kadar farklılışan çanta modellerini tarihsel süreç içerisinde gözlemleyebiliyorsunuz. Çanta Müzesi içerisinde Örgü modellerden olan Türk çantaları, Luis Vitton, Prada, Chanel, Hermes gibi ünlü markaların çantaları, Lady Di, Madonna gibi ünlülerin çantaları, transparan kalın plastikten yapılan çantalar ve oldukça farklı tasarımlar içeren model çantalar bulunuyor. Tassen Museum’da farklı dönemlere ait 4000’den fazla çanta sergileniyor. Tarihi bir kanal ev içerisine kurulan Çanta Müzesi, dünyanın en büyük çanta müzesi olma ünvanını da elinde bulunduruyor.

Amsterdam Çanta Müzesi

Amsterdam Çanta Müzesi Mağazası

Müzenin çıkış kısmında farklı modelde çantaların satıldığı küçük bir çanta dükkanı da bulunuyor. Bu küçük dükkan, 2014 yılında Amsterdam’ın en iyi müze mağazası ödülüne layık görüldü.

Amsterdam Çanta Müzesi Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Çanta Müzesi, haftanın yedi günü de ziyaretçilere açık durumda. Müzenin kapalı olduğu özel günler ise; 1 Ocak, 27 Nisan ve 25 Aralık tarihleri. Müze, her gün 10:00 ve 17:00 saatleri arasında gezilebiliyor. 5,24 ve 31 Aralık tarihlerin müzenin kapanış saati; 16:00 olarak belirleniyor.

Amsterdam Çanta Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar ?

Çanta Müzesi’ne 0-12 yaş arası çocuklar, ücretsiz bir şekilde girebilmektedir. 13-18 yaş aralığındaki gençler için 10 €, öğrenciler ve 65 yaş üzeri kişiler için 15 €, tam bilet için ise 19 € giriş ücreti alınmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir