Wonderland Lunaparkı Çin

Çin’in Terk Edilen Masal Diyarı: Wonderland

”Asya’nın en büyük eğlence parkı” olma yolunda büyük umutlar taşıyarak inşaatına başlanan bir yer: Wonderland.

Çin’in Pekin merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta başlayan bu inşaat öncesinde, insanlar oldukça heyecanlı ve meraklıydı. Dünya’nın dört bir yanından, hemen hemen her yaşta insanın uğradı ve uğramak istediği Disneyland’ın bir benzeri, Pekin’e yapılacaktı. Bu fantezi dünyasında saatlerinizi hatta günlerinizi geçireceğiniz yerler olacaktı.

Büyük umutlarla başlayan Çin’in lunaparkı Wonderland’in inşası 1998 yılında durduruldu. Yerel yönetim ve çiftçiler arasında yaşanan maddi anlaşmazlık sonunda, bir rüya başlamadan son buldu. Arazi değeri konusunda çıkan anlaşmazlık, yatırım geri çekilmesi ve inşaatın durmasına neden oldu.

Yıllar geçti ve terk edilen masal diyarı Wonderland unutuldu. Hal böyle olunca duran inşaat, doğaya karışmaya başladı. İngiltereli fotoğrafçı Catherine Hyland unutulmuş olan fantezi parkı için şu sözleri söylüyor: “Açılmış olsa Disneyland’den çok daha fazla ziyaretçi çekebilecek, ama yeni hiçbir deneyim vaat edemeyecekken, yıkıntılar içerisinde benzerine ender rastlanabilen ve kesinlikle daha ilginç bir hikaye anlatıyor”.

Wonderland (Çin, Pekin) Lunaparkı Fotoğrafları:

Wonderland Lunaparkı Çin
Wonderland Lunaparkı Çin3

 

Wonderland Lunaparkı Çin 1

 

Wonderland Lunaparkı Çin 2

 

Wonderland Lunaparkı Çin Pekin

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir