Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı İstanbul

İstanbul’da Belgrad Ormanı içinde yer alan 9 tabiat parkından biri olan Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı, 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Özellikle yazın içme suyu almak için uğranılan bölge, adını da burada yer alan çeşmeden almıştır. 29,50 hektarlık bir alana yayılan Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Meşe ve gürgen ağaç türleri, bölgede yoğun olarak görülmektedir.

İstanbul’un Eyüp ilçesinde Kemerburgaz mevkiinde yer alan Fatih Çeşmesi’nde büyük bir kafeteryayla birlikte kır kahvesi de bulunmaktadır. Yaz kış hizmete açık olan işletmelerin yanı sıra piknik için de yerler bulunmaktadır.

Fatih Cesmesi Istanbul

İstanbul Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Bölgede vakit geçirilebilecek kafeterya ve kır kahvesi bulunmaktadır. Hem yaz hem de kış mevsiminde hizmete açık olan bu işletmeler dışına toprak yürüyüş yolu ve piknik alanları da bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır. Tuvalet, çocuk oyun alanları, mescit ve otopark gibi hizmetler de Fatih Çeşmesi’ne gelenlerin hizmeti sunulmuştur.

Bölgede yapılabilecek aktiviteler ise piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı, bisiklet sporu ve yaban hayatı gözlemciliği olarak sıralanabilir.

Fatih Cesmesi Tabiat Parki Istanbul

İstanbul Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Girişlerin ücretleri olduğu tabiat parkının 2020 yılı için fiyat listesi şu şekildedir:

Şahıs: 10 TL
İndirimli Şahıs: 7 TL
Bisiklet: 10 TL
Motorsiklet: 15 TL
Otomobil: 20 TL
Minibüs: 50 TL
Midibüs: 80 TL
Otobüs: 125 TL

İstanbul Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Fatih Çeşmesi, Irmak Tabiat Parkı ve Kirazbent Tabiat Parkı’na oldukça yakın bir konumda, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerindedir.

Toplu taşıma ile Fatih Çeşmesi’ne gitmek için Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden ”42 M” otobüsleri veya Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile Hacıosman’a ulaştıktan sonra ”42 HM” otobüsleri kullanılabilir. Toplu taşıma araçlarıyla Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra ise taksi ile Fatih Çeşmesi’ne gidebilirsiniz. Bahçeköy’den de Kemerburgaz’dan da bölgeye olan mesafe ortalama 6 kilometredir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir