Günpınar Şelalesi, Malatya

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Günpınar Şelalesi, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi gören bir doğal güzelliktir. Malatya’da gezilecek yerler listesinde üst sırada yer alan Günpınar Şelalesi, bölgenin en gözde turizm yerlerinden birisidir.


30 metre kadar yüksekten 90 derece eğim ile dökülen Günpınar Şelalesi’nin kaynağı, Hezanlı Dağı’nın doğu kısmıdır. Günpınar deresinin kayalarından arasından döküldüğü Günpınar Şelalesi, özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi çekmektedir.


Malatya Kaymakamlığı, Es-Seyydid Osman Hulûsi Efendi Vakfı ve Günpınar Köyü Muhtarlığı tarafından hazırlanan proje sayesinde bölgenin alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. 2008 yılının Haziran ayında tamamlanan proje, geleneksel olarak gerçekleştirilen Darende Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri döneminde hizmete girmiştir. Projenin sonunda gerçekleştirilen açılışa dönemin Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 22.Dönem TBMM Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç ve Malatya milletvekillerinin katılmıştır.

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi’nin bulunduğu yerde restorant ve çay bahçesi hizmet vermektedir. Ayrıca bölgeye kurulan kamelyalar, piknik yapmak isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca blgede suyun aktığı yerden itibaren başlayan 8 kilometre uzunluğunda bir kanyon da bulunmaktadır. Bu kanyona Günpınar Kanyonu denmektedir.

Günpınar Şelalesi Nerede ?

Günpınar Şelalesi, Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Günpınar Köyü’nde bulunmaktadır. Malatya-Kayseri arasındaki D-300 karayoluna 5 kilometre mesafede olan Günpınar Şelalesi’ne ulaşım için Darende ilçesini Kayseri yönüne doğru 3 kilometre kadar geçtikten sonra sol tarafa dönen asfalt yolu takip etmeniz gerekiyor. Asfalt yolu takip ederek Günpınar Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyü geçtikten sonra muhteşem doğasıyla Günpınar Şelalesi sizleri karşılıyor.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir