Hallstatt’ta Gezilecek Yerler, Avusturya

Avusturya’da gezilecek yerler arasında yer alan gizli cennetlerden bir tanesi de Hallstatt Köyü’dür. Yukarı Avusturya’da Salzkammergut Göller Bölgesi’nde bulunan Hallstatt, Salzburg ve Graz şehirlerinin ortasında bulunmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan köy, aynı zamanda Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

”Avusturya’nın İncisi” olarak adlandırılan Hallstatt, UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır. Önemli bir turizm bölgesi olan Hallstatt, bir gölün kıyısında dağlarla çevrili bir alana kurulmuştur. Avrupa seyahatinde sessiz, sakin ve huzur verici bir yer görmek isteyenler, kesinlikle bu turizm cennetine uğramalılar.

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

Kültür Mirası Müzesi: Hallstatt’ta bulunan Kültür Mirası Müzesi, bölgenin 7000 yıllık tarihinin sergilendiği bir yerdir. Bölge ile ilgili geniş çapta bilgilere buradan ulaşabilirsinz.

Kemik Evi: Hallstatt’ta bulunan Beinhaus, Kemik Evi anlamına gelmektedir. Kemik Evi, adından da tahmin edilebileceği gibi, kemiklerden inşa edilmiştir. Bölgenin dağlarla kaplı olması nedeniyle, sınırlı bir mezar alanı bulunmaktaydı. Bu nedenle ölüler gömüldükten 10-15 yıl sonra çıkarılarak kemikleri güneşte beyazlatılırdı. Beyazlatılan bu kemikler, Beinhaus’ta dekoratif olarak sergilenirli. Katolik Kilisesi’nin ölülerin yakılmasına onay vermesinin ardından bu uygulama durdurulmuştur.

Tuz Madeni: Hallstatt’ın bir ilgi çekici özelliği de dünyadaki ilk tuz madenine ev sahipliği yapmasıdır. Tuz mağaralarıyla birlikte, buz mağaraları da görülmeye değer yerler arasındadır.

FKK Plajı: Yaz dönemlerinde göl kenarında bulunan FKK Plajı’na ilgi artmaktadır. Göl suyu çok sıcak olmamasına rağmen, suya girilebilmektedir. Ayrıca botla gezinti ve sörf gibi aktiviteler de oldukça ilgi görmektedir.

Hallstatt, oldukça küçük bir yerdir ve yaklaşık 1,5 saat içerisinde kasabayı gezebilirsiniz. Mayıs-Ekim ayları arasında 10:00 ve 17:00 saatleri arasında araç trafiğine izin verilmemektedir.

Hallstatt’ta Ne Yenir ?

Hallstatt gölünde yakalanan balığın tadına mutlaka bakmalısınız. Gasthof Zauner’deki restoranın balık menüsü denemeye değer.

Tüm Avusturya’da bulabileceğiniz “Fassbier” fıçı birası Hallstatt’ta da içiebilir. Daha yerel bir tat için “König Ludwig Dunkel Brau” – “Kral Ludwig Koyu Birası” denenebilir.

HallstattAvusturya

Hallstatt’a Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Hallstatt’a tren ile ulaşım: Salzburg – Viyana arasında sefer yapan tren hattını kullanarak Attnang-Puchheim durağında inmelisiniz. Burada indikten sonra Bad Ischl ve Obertraun istikametine doğru giden trene binmelisiniz. Hallstatt Köyü, Bad Ischl’in güneyinde Obertraun’in kuzeyinde kalmaktadır. Buraya ulaştıktan sonra her treni karşılamakta olan botlarla gölü geçerek köye ulaşabilirsiniz.

Dönüş yolunda ise bu sefer Hallstatt’tan bineceğiniz bot ile tren istasyonuna ulaşıyorsunuz. Bot tren istasyonuna vardıktan sonra bekleyen tren hareket ediyor. İndiğiniz ufak tren istasyonunda Attnang-Puchheim yönüne bineceksiniz. Transferin hızlı olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Zira çok büyük bir istasyon olmadığından Attnang-Puchheim’da trenler fazla durmadan geçmektedir.

Hallstatt’a otobüs ile ulaşım: Shuttle Cesky Krumlov, Hallstatt ve Salzburg, Linz ve Český Krumlov arasında servis hizmeti veren araçtır. ,

Bean Shuttle , Hallstatt ve Český Krumlov arasında hizmet veren en uygun shuttle hizmetidir. Fiyatı kişi başı yaklaşık 35 Euro’dur. Hallstatt ve Ceske Budejovice arası ise 39 Euro civarındadır.

CK Shuttle ve Bud-weis Shuttle ile Český Krumlov ve Hallstatt arası gidiş-dönüş kişi başı 44 Euro’dur.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir