Hz. Veysel Karani Türbesi, Siirt

Siirt’te bulunan önemli yapılardan bir tanesi olan Hz. Veysel Karani Türbesi, Siirt’in Baykan ilçesinde bulunmaktadır.

Veysel Karani’nin kabri Suriye’nin Rakka ilinde yer almaktadır. Kabrinin bulunduğu yerde inşa edilen türbe, 23.06.2014 tarihinde IŞİD tarafından bombalanarak yıkılmıştır. Siirt’te bulanan türbe, Hz.Veysel Karani’nin sağlam olarak kalmış tek türbesidir.

Siirt’te gezilecek yerler arasında yer alan türbeyi, her yıl binlerce kişi ziyaret etmekte ve dua okumaktadır. Bu külliyenin temelleri Selçuklular döneminde atılmıtır. 1967 yılında onarılan türbe, Vakıflar Genel Müdürlüğü vasıtası ile 1974 yılında restore edilmiş ve oldukça bakımlı bir görüntüye kavuşturulmuştur. 1982 senesinde gerçekleşen avlu düzenlemesinin ardından 1983 yılında kesimhane binaları, konukevi ve otel binaları da tamamlanmıştır.

VeyselKaraniTürbesiTürkiye

Veysel Karani Kimdir ?


Yemen’in Karen Köyü’nde doğan Hz.Veysel Karani’nin doğum yılının 555-560 yılları arasında olduğu tahmin edilmektedir. Dört yaşındayken babasını kaybeden Hz. Veysel Karani, annesi ile birlikte büyümüş ve içerisinde ”Tek Tanrı’ya İnanç” hissi gelişmiştir. Hz.Veysel Karani, deve çobanlığı yaparak annesinin ve kendisinin geçimini sağlamaktadır.

Hz.Veysel Karani, İslam alemi için önemli bir kişiliktir. İbn Battuta, Veysel Karani’nin Sıffin Savaşı sırasında Ali’nin yanında savaşırken şehit edildiğini söylemiştir.

Hz Veysel Karani Türbesi Siirt

Hz. Veysel Karani Türbesi Nerede ? Ulaşım

Hz. Veysel Karani Türbesi, Siirt’in Baykan ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Baykan ilçesinin 8 kilometre kadar güneybatısında bulunan Ziyaret Beldesi, Veysel Karani Türbesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Veysel Karani Türbesi Nerede

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir