Isparta Gezilecek Yerler

Gül üretimi ve yetiştiricilinde bir numara olan Isparta şehri tabiatın ve tarihin sunduğu mimari güzelliklerle de mükemmel bir tatil imkanı sunuyor.

Isparta’da gezilecek ve görülecek çok fazla alternatif var. Ayrıca diğer meşhur illere olan yakınlığı sebebiyle Isparta’ya uğrayarak diğer gezi planlarına devam etmek mümkündür.

Yaklaşık 500 bin nüfusuyla Akdeniz bölgesinde bulunan şehir her yıl binlerce turizmciyi ağırlıyor.

Isparta’da gezilecek yerlerin birinci sırasında Eğirdir Gölü yer alıyor. Eğirdir Gölü ülkemizin en büyük 4.tatlı su gölüdür. Göl etrafında piknik yapmak için ve çeşitli spor faaliyetlerinde bulunmak için imkanlar var. Göl çevresinde her yıl yüzlerce kişi rüzgar sörfü, doğa yürüyüşü, kamp turizmi gerçekleştirmektedir. Bölge hakkında detaylı bilgi için Eğirdir Gölü Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Isparta Egirdir Yazili Kanyon

Sütçüler ilçesinde yer alan Yazılı Kanyon ise hem bölgede yer alan milli park ile hem de uzun ve keyifli bir nehir hattıyla turizmcileri ağırlıyor. Yazılı Kanyon’da tarihi dönemlerden kalma yazıtlar ve kalıntılar da bulunuyor.

Yine Sütçüler ilçesine yakın konumda olan Adada Antik Kenti ise milattan önce 7000 yıllarından kalma harika tarihi eserler sunuyor. Halen ayakta durabilen dikitler ve kale parçaları olağanüstü güzellikte. Adada Antik Kentinde gezebileceğiniz alanlar başında gözetleme kuleleri, Roma Bazilikası, tapınaklar, meydan yer alıyor.

Isparta Davraz Adada Antik Kenti

Isparta sadece yaz turizmi için değil kış turizmi için de olanak sağlamaktadır. Isparta’da bulunan Davraz Kayak Merkezi her yıl yüz binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Konaklama ve kayak turizminin gelişmesiyle daha fazla ziyaretçi çekmeye başladı. Bölgeyle ilgili detaylı bilgi almak için Davraz Kayak Merkezi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Isparta’da gezilecek yerlerin diğerleri ise başlıca; Antiocheia Antik Kenti, Uluborlu Kalesi, Gölcük Tabiat Parkı, Isparta Müzesi, Kovada Gölü var. Bu yerler Isparta’ya yakın ve ilçe merkezlerine yakın bölgeler olarak ikiye ayrılır. Akdeniz’de güzel bir tatil ve gezi için Isparta’da yer alan gezilecek yerleri sıraladık.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir