Isparta Men Tapınağı Hakkında Bilgi

Isparta ziyaretinizde gezilecek yerlerden biri olan Men Tapınağı, şehrin turistik noktalarından bir tanesidir.

Men Tapınağı Isparta’nın Yalvaç ilçesinde, Ay tanrısı Men adına inşa edilmiş ve kutsal olarak bilinen bir yerdedir. Men Tapınağı, Antiocheia Antik kentinin 5 km Güneydoğusunda bulunuyor. Yaklaşık 1600 metre yüksekliğindedir. Bu tapınağın en önemli özelliği, bir tanrı adına yapılmış ve şehirleşmiş tek yerleşim alanı olmasıdır.

Men Tapınağı bir sıra sütunla çevrelenmiştir. Podyumun Güneybatı ve Kuzeybatı kısımlarında 10’ar Güneydoğu ve Kuzeydoğu kısımlarında ise 6’şar basamak bulunmaktadır. Men Tapınağı, Yalvaç ovasının Güneydoğudaki Beyşehir gölünü ve Güneybatıdaki Eğirdir gölünü aynanda görebilmektedir. Bazı aştırmacılar burada Temenos yani çevresi duvarla kutsal alan içinde bir tapınak, ondan daha da küçük başka bir tapınak, tören salonu, kült yemeklerinin yendiği bir ev ve 20’ye yakın niteliği tam anlaşılmayan yapıdan oluşan bir kutsal alan ve kilise kalıntıları bulmuşlardır.  Temenos duvarları üzerinde Men tanrısından yardım, şifa, koruma dileyen, rüyalarını anlatan yani tüm yaşamlarını paylaşmış olan insanlar tarafından adanmış steller bulunmaktadır.

Men Tanrısı, Anadolu’nun özellikle iç-batı bölgesinde kabul edilmiş yoksul, güçsüz, hasta insanların koruyucusu olarak bilinir. Sembolü hilal şeklinde bir aydır. Bu sembolün gücü ile insanlara iyilik ve şifa dağıtan tanrıdır. Men Tanrısının kutsal hayvanları boğa ve aslandır.

Isparta Men Tapinagi 1

Isparta’dan Yalvaç’a Nasıl Gidilir? Nerede? Ulaşım

Men Tapınağı, Isparta’nın Yalvaç ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezinin biraz dışında yer alan Yalvaç Tapınağı, ilçenin bir başka turistik noktası olan Antiokheia Açık Hava Müzesi’ne 5 kilometre mesafededir.

Otobüs ile Isparta’dan Yalvaç ilçesine 2 saate bir hareket eden otobüs ve minibüsler bulunmaktadır.  Isparta Yalvaç arası 110 km dir. Yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.  Çoğu otobüs firması Yalvaç’a gitmektedir.

Tren ile Isparta’dan Eğirdir ilçesine gelip buradan otobüs ile Yalvaç’a geçmek mümkündür. Eğirdir Yalvaç arası 50 km dir. Yaklaşık 45 dakikadır.

Özel otomobil ile ülkenin batısından Afyon dinar üzerinden Ulu Borlu yolunu takip ederek, kuzeyden Afyon-Şuhut ve Ankara Polatlı-yunak-Akşehir yollarını takip ederek ve güneyden de Isparta-Eğirdir yolundan devam ederek Yalvaç’a varmak mümkündür.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir