İstanbul Aya İrini Kilisesi

Sevgili kuzular, İstanbul’da gezilecek o kadar çok yer var ki… Hangi birini anlatayım ben size. Daha önce İstanbul Gezilecek Yerler başlıklı bir yazı yazmıştım sizin için. O sayfada İstanbul’daki gezi yerlerini kısa kısa tanıttım. Genel bilgi için oraya bakın kuzularım. Şimdi ise Aya İrini Kilisesi’ni anlatacağım. Aya İrini Kilisesi’ni bir çoğunuz duymuşsunuzdur, İstanbul’daki en önemli inanç turizmi noktalarından birisi.

Aya İrini Kilisesi, Hıristiyanlar için oldukça önemlidir. İstanbul’a yolunuz düşerse ve tarihi mekanlara biraz olsun merakınız varsa, sizin de ilginizi çekecektir. Bizans İmparatorluğu döneminden kalan önemli eserlerden olan Aya İrini Kilisesi, günümüzde Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında bulunmaktadır. Kilisenin burada bulunmasını, Osmanlı Devlet geleneğindeki hoşgörü olarak da görebiliriz.

Kuzularım, İstanbul’daki kiliselerin en büyüğü zamanında Ayasofya Kilisesi‘ydi. Fakat burası Fatih Sultan Mehmet zamanında camiye çevrildi. Şehrin merkezinde bu kadar büyük kilisenin varlığı, uygun görülmedi o zamanlar için. Sonrasında da Cumhuriyet Dönemi’nde Ayasofya, müze olarak düzenlendi.

Bazı dönemlerde silah deposu olarak kullanılan bu kilisenin bir başka özelliği de Türkiye’deki ilk müze çalışmalarının başladığı yerlerden biri olmasıdır. Buna şaşırmış olabilirsiniz. En iyisi konuyu biraz daha açayım. Ahmet Fethi Paşa’nın girişimleriyle 1846 yılında, Türk denizcilik eserlerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor Aya İrini. Buradan yola çıkarak, Türkiye’de ilk denizcilik faaliyetlerinin 1846 yılında başladığı sonucuna ulaşıyor.

1869 yılına gelindiğinde ise Aya İrini’ye Müze-i Hümayun, yani İmparatorluk Müzesi adı verilmiştir. Fakat zamanla bu yapının yetersiz kalması, eserlerin 1875 yılında Çinili Köşk’e taşınmasına neden olmuştur. Kilise, 1908 yılından itibaren ise bir süre Asker Müze olarak kullanılmıştır.

Aya İrini Kilisesi Müzesi

Aya İrini Kilisesi Tarihi

Aya İrini Kilisesi’nin tarihi, çok eskilere dayanıyor. Kaynaklara göre, kilisenin yapımı 320’li yıllara kadar gidiyor. Hatta kilise inşasında dönemin ünlü tapınakları Artemis, Afrodit ve Apollon’dan getirilen taşların kullanıldığı söyleniyor.  Konstantin döneminde yapılan bu kilise, kayıtlara göre 532 yılında çıkan büyük bir ayaklanmada, yanıyor. Bu arada bu büyük ayaklanma sırasında Ayasofya dahi yanıyor. Ama hem Ayasofya Kilisesi hem de Aya İrini Kilisesi, Jüstinianos dönemin yeniden inşa ediliyor. Yeniden inşa zamanının, 535’li yıllarda olduğu tahmin ediliyor.

Yavrularım, biraz gereksiz bir bilgi olabilir ama merak edenler için ufak bir araştırma yaptım 532 yılında Kostantiniyye’de (İstanbul) çıkan ayaklanma ile ilgili. Bu ayaklanma, kaynaklarda Nika Ayaklanması olarak geçiyor. Şehrin gördüğü en şiddetli ayaklanma olarak kabul edilen Nika Ayaklanması sırasında şehrin yarısı yanmış yada zarar görmüş ve binlerce insan yaşamını yitirmiş. Sarayın yanında bulunan Hipodrom Meydanı’na (Sultanahmet Meydanı) gelen halk, İmparator Justinian’a hakaretler ediyor. Yaşanan kargaşada şehir büyük zarar görüyor. Kargaşanın sona ermesinin ardından ise ayaklananlar arasında yaklaşık 30.000 kişi, hipodromda idam ediliyor.

Aya İrini Kilisesi Mimarisi

İstanbul’un fethedilmesinin ardından Topkapı Sarayı yapılıyor. Sarayın surları, Aya İrini’yi de içine alıyor ama kilise güzel bir şekilde korunduğu için günümüze sapasağlam ulaşmayı başarıyor. Aya İrini, Bizans kiliseleri arasında, tek atriumlu kilise olarak biliniyor. Atrium, kelime olarak avlu anlamına geliyor. Aya İrini’nin ortasında avlu ve çevresinde revaklar bulunuyor. Kilisenin içinde, Hz. İsa’yı simgeleyen bir haç ve Hz. İsa’nın asıldığı tepe olan Golgota’yı temsil eden çizimler yer alıyor.

Aya İrini Kilisesi’nin girişi, ana mekandan ve avlu kısmından oluşuyor. Yarım görünümlü olan kubbede, altın dökümler bulunuyor. Ayrıca mozaik işlemelerden yapılmış olan büyük bir haç da dikkat çekiyor. Kubbede Tevrat’tan bir yazı alıyor. Bu yazıda “Yeryüzünde yaptığı iyi işlerle cennet mekanına yükselişini sağlayanın adı Tanrı’dır.” yazıyor.

Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Kültür Bakanlığı tarafından Aya İrini Kilisesi’nden bir süredir tadilat yapılıyor ve ziyarete izin verilmiyor. Ancak bu çalışmaların bitmesinin ardından, kilise tekrar ziyarete açıldı.

Aya İrini Kilisesi, Nisan-Ekim döneminde 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kasım-Mart döneminde yine 09:00’da açılmasına rağmen, kapanış saati 17:00 olarak değişiyor. Ara İrini Müzesi, haftanın her günü açık olduğu için gün sıkıntısı yaşamadan gezebiliyorsunuz.

Aya İrini Kilisesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Evet, ballandıra ballandıra anlattım sizlere Aya İrini’yi. Tabi bunun bir de giriş ücreti var elbette. Ama Müzekart sahibiyseniz, sıkıntı yok çocuklarım. Bol bol müze ve tarihi yerleri gezen biriyseniz, mutlaka edinin bu karttan. Çünkü buraya Müzekart ile yılda 2 defa, Müzekart+ ile yıl boyunca istediğiniz kadar ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Gelelim Müzekart sahibi olmayanlarınıza. Aya İrini’ye giriş için 20 TL ödemeniz gerekiyor. Ama bu ücret, Topkapı Sarayı kapsamıyor ve onun için ayrıca ücret ödeyerek bilet almanız gerekiyor.

Ara İrini Kilisesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Bu kadar anlattıktan sonra Aya İrini’ye gitmeye karar verdiniz ama yolu bilmiyorsanız, bu kısım işinize yaracaktır. Çocuklarım, özel arabanız varsa, E5 karayolu üzerinden Eminönü tarafına doğru gitmeniz gerekiyor. Bu yolda Sultan Ahmet tabelasını görünce o tarafa sapıyorsunuz ve Sultan Ahmet’e geldikten sonra arabanızı park ederek, yaya bir şekilde kiliseye gidiyorsunuz. Aman hız yapmayın, dikkat edin gözünüzü seveyim.

Arabanız olmadan Aya İrini’ye gitmek için, Kabataş tren hattını kullanmalısınız. Sultan Ahmet istikametinden geçen trene binerek, buraya ulaşabilirsiniz. Sizler için aşağıya bir de harita ekledim. Oradan da bakın siz yine, emin olun çocuğum.

O kadar anlattık ama aklınıza takılan bir şey olursa, Aya İrini Kilisesi’ne arayabilirsiniz. Aya İrini Kilisesi Telefon Numarası: 0 212 522 17 50

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum