Kanada’da Gezilecek Yerler Nereler?

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan Kanada, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesidir.

Doğa turizmi başta olmak üzere gezilecek yerler bakımından pek çok turistik noktaya sahip olan Kanada, 9.98 milyon kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Ayrıca Kanada ile ABD’nin arasındaki sınır, dünyanın en uzun kara sınırını oluşturmaktadır.

Kanada’nın büyük bir kısında orman bitki örtüsü bulunmaktadır. Rocky Dağları tarafında ise tundra hakimdir. Kanada nüfusunun büyük bir kısmı güney sınırına yakın yerlerde yaşamaktadır. Güneydeki yerleşim yerleri daha sıcak bir ortalamaya sahipken kuzey tarafındaki yerleşim bölgeleri çok soğuk olmaktadır.

Kanada’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Bazı bölgelerde ağırlıklı olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Kanada Şehirleri

Ottawa: Kanada’nın dördüncü büyük kenti ve başkenti olan Ottawa, Ontrio Eyaleti içerisinde yer almaktadır. İngilizce ve Fransızcanın resmi dil olarak kabul edildiği başkent Ottawa, Ottawa Nehri’nin kıyısına kurulan bir şehirdir. Şehrin nüfusu, 1.5 milyona yakındır.

Parlemanto Binası, Barış Kulesi, Kanada Sanat Müzesi, Kanada Savaş Müzesi, Kanada Bilim ve Teknoloji Müzesi, Rideau Konağı, Bytown Müzesi, Rideu Kanalı, Notre Dame Katedrali başkent Ottawa’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Kanada Ottawa

Vancouver: Kanada’nın Britanya Kolombiyası eyaletinde yer alan Vancouver şehri, Batı Kanada’nın en büyük şehri olmasını yanı sıra ülkenin de en büyük üçüncü metropolüdür. 2.5 milyona yakın bir nüfusa sahip olan Vencouver şehri, Hollywood ve New York’tan sonra Kuzey Amerika’daki üçüncü film üretim merkezidir. Şehir, Büyük Okyanus kıyısındaki en önemli limana sahiptir.

Gastown Tarihi Bölgesi, Whistler Kayak Merkezi, Stanley Parkı, Vancouver Akvaryumu, Punjabi Market (Hint Pazarı), Seawall, Vancouver Antropoloji Müzesi, Vancouver Art Gallery, Granville Island, English Bay, Quenn Elizabeth Park, Vandusen Botanik Bahçesi, Vancouver Halk Kütüphanesi, Robson Street, Barclay Heritage Square (Tarihi Evler), Yaletown Bölgesi ve Chinatown (Çin Bölgesi) Vancouver şehrinde gezilecek yerlerdendir.

Vancouver Kanada

Toronto: Ontario eyaletinin başkenti olan Toronto, Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezidir. Yaklaşık 6 milyonluk bir nüfusa sahip olan Toronto şehrinin nüfusunun yarısından fazlasını göçmenler oluşturmaktadır. Şehirde Chinatown, Greektown, Koreantown, Little Italy, Little Portugal gibi azınlık mahalleleri vardır.

CN Towter (CN Kulesi), Harbourfront Centre (Şehir Merkezi), Toronto Islands (Toronto Adaları), Rogers Centre (Stadyum), The Distillery District, St. Lawrence Market, Yonge/Dundas Square, Casa Loma-Kale, Yorkville, Royal Ontraio Museum (ROM), Art Gallery of Ontario (Ontraio Sanat Galerisi), Hight Park, Toronto Hayvanat Bahçesi, Yunan, İtalyan, Çin ve Hint Mahalleleri Toronto şehrinde gezilecek yerlerdendir.

Toronto Kanada

Montreal: Kanada’nın en büyük ikinci kenti olan Montreal, içerisinde bulunduğu Quebec eyaletinin en büyük şehridir. Paris’in ardından Fransızca konuşulan en büyük ikinci kent olan Montreal, 4 milyona yakın bir nüfusa sahiptir.

Ottawa ve Saint Lawrence Nehirlerinin kesiştiği noktada, Montreal Adası üzerinde yer alan Montreal, önemli bir liman kentidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi, bu şehirde yer almaktadır.

Mont-Royal Dağı, Lachine Canal, Montreal Botanik Bahçesi, Montreal Olimpiyat Stadyumu, Eski Montreal Bölgesi, Notre Dame Bazilikası, Yeraltı Kenti, Place Jaquis Cartier, Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Kanada Demiryolu Müzesi, Notre Dame Adası, Saint Joseph Mabedi, Montreal Casino ve La Fontaine Parkı gibi yerler şehrin gezilecek yerler arasındadır.

Montreal Kanada

Edmonton: Alberta eyaletinin başkenti olan Edmonton, Batı Kanada’nın verimli topraklarının bir bölgede yer almaktadır. Calgary şehrinin ardından eyaletin en büyük ikinci kenti olan Edmonton’un nüfusu, 1 milyondan fazladır.

Alberta Üniversitesi, Rexall Place, Sir Winston Churchill Meydanı, Royal Alberta Müzesi, The Great Divide Şelalesi, Valley Hayvanat Bahçesi ve West Edmonton Alışveriş Merkezi şehirde gezilecek yerlerdendir.

Edmonton Kanada

Winnipeg: Mantibo eyaletinin başkenti ve en büyük şehri olan Winnipeg, önemli bir ulaşım, finans, tarım, sanayi ve eğitim merkezidir. 1 milyona yakın nüfusa sahip olan Winnipeg şehrinde Winnipeg Üniversitesi (University of Winnipeg) ve Manitoba Üniversitesi (University of Manitoba) bulunmaktadır.

Winnipeg Forks, Assiniboine Park Hayvanat Bahçesi, Assiniboine Park, Manitoba Müzesi, Legislative Binası, Winnipeg Shaw Park, Winnipeg Living Prairie Müzesi ve Winnipeg Canad Inns gibi yerler Winnipeg şehrindeki gezilecek yerlerin bazılarıdır.

Winnipeg Kanada

Calgary: Dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak kabul edilen Calgary-Edmonton Koridoru’nun güney ucunda bulunan Calgary şehri, Alberta eyaletinin en büyük şehridir. 1 milyonluk nüfusa sahip olan Calgary, ünlü Kanada Kayalık Dağları’na 80 kilometre uzaklıktadır. Banff, Lake Louise ve Canmora bölgelerine yakın olan şehir, yılda ortalama 4,5 milyon turist ağırlamaktadır.

Calaway Park, Prince’s Island, Fish Creek, Devonian Bahçeleri, Calgary Mcmahon Stadyumu, Sun Life Plaza, Transcanada Tower ve Calgary Core Alışveriş Merkezi şehirde gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Calgary Kanada

Kanada’da gezilecek yerler nereler?

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir