Karaman Aktekke Camii Hakkında Bilgi

Karaman’da gezilecek yerlerden biri, Aktekke Cami’dir. Bu cami, Mader-i Mevlana Cami ve Türbesi” ya da “Mevlevi Tekkesi” olarak da adlandırılmaktadır.

Yapının Karaman’da gezilecek yerler listesine girmesinin nedeni, eski bir geçmişi olmasının yanı sıra, Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un türbesinin burada bulunmasıdır.

Daha önce Karaman gezi yerleri ile ilgili olarak Yunus Emre Camii ve Türbesi başlıklı bir yazı yazmıştım. Şehirdeki en önemli inanç turizmi merkezlerinde ikisi, Yunus Emre Camii ve Aktekke Cami’dir.

Karaman Aktekke Camii ve Türbesi hakkında kısa bilgileri ve fotoğrafları bu yazımda bulabilirsiniz yavrularım. Eklemek istediğiniz bir şey olursa, yazının en altında yorum bölümü de var.

Karaman Aktekke Camii

Karaman Aktekke Camii Tarihi

Aktekke Camii, Karamanoğulları döneminde yaptırılmıştır. Yapının kitabesine göre camiyi Karamanoğlullarından Alaeddin Bey, 1370 yılının Eylül ayında inşa ettirmiştir.

Kalemiye Zaviyesi, Ağa Tekkesi, Mader-i Mevlana Türbesi ve Mevlevi Tekkesi gibi çok çeşitli isimlerle tarih boyunca anılmıştır. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin annesi, abisi ve diğer aile yakınlarına ait toplam 21 adet sandukalı mezar bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Mevlevi zaviyeleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Mevlana’nın 13.yüzyılın ilk yarısında ailesi ile birlikte Karaman’a gelip 7 yıl burada kaldığı ve burada evlendiği bilinmektedir.

Yapı, Karamanoğulları’ndan Osmanlı Devleti’ne geçtiği zaman, oldukça harap bir haldeydi. Osmanlı döneminde 18.yüzyılın sonlarına doğru çeşitli onarım çalışmaları yapılmıştır ve bu onarım çalışmalarından dolayı Osmanlı mimarisinin özellikleri belirgin bir şekilde görülmektedir.

Karaman Aktekke Camii Türbesi

Karaman Aktekke Camii Nerede? Ulaşım

Aktekke Camii, Karaman merkezde bulunmaktadır. Karaman Otogarı ile Aktekke Camii arasında 2 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Otogardan sonra Şehit İsa Kiriş Caddesi ve Turgut Özal Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca otogardan taksiye binerek camiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Aktekke Cami’nin yaklaşık 750 metre uzağında bulunan Yunus Emre Camii ve Türbesi‘ni de bölgeye gelmişken mutlaka görmelisiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum