Kızkumu, Marmaris, Muğla

Muğla’nın en güzel tatil yörelerinden birisi olan Marmaris ilçesinde bulunan Kızkumu, kızıl kumlarıyla ve denizin üzerinde yürüyebilme imkanı sunmasıyla turistleri büyülüyor.


Marmaris’in Orhaniye Köyü’nde yer alan Kızkumu, Marmaris’te gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Marmaris’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kızkumu, 600 metre uzunlukta ve ortalama 2-3 metre enindedir.

Kızkumu’na uzaktan bakıldığı zaman denizin üzerinde yürüyor izlenimi vermektedir. Hem deniziyle hem de masmavi denizi ile görenleri kendisine hayran bırakan bir bölgede bulunan Kızkumu’na tekne turları da düzenlenmektedir. Marmaris ve İçmeler’den kalkan cip safarileri ile tur acentaları bölgeye yerli ve yabancı turistleri taşımaktadır.

Kızkumu’nda Nerede Kalınır ? Kızkumu Konaklama

Kızkumu’nda konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Bölgeye gelenlerin bir kısmı ise hem doğal hem de ucuz olmasından dolayı ahşap evleri, bungalow evleri tercih ediyor. Kızkumu’nda konaklama ücretleri ortalama 150 TL’den başlıyor.

Marmaris Kızkumu

Kızkumu Efsanesi Nasıldır ?

Kızkumu için farklı efsaneler vardır. Kızkumu efsanelerinin en bilineni, ByBassos Kralı’nın kızı olan güzeller güzeli prensesin bir balıkçıyla olan aşkıyla ilgilidir. Prenses gece olunca sahile çıkmakta ve elindeki kandil ile aşık olduğu balıkçıya işaret vermektedir. Balıkçı da işaretle beraber sandalıyla kıyıya gelmekte ve buluşmaktadır. Aşık çift bu şekilde buluşmaya devam ederken, Bybassos Kralı bunu zaman içinde öğrenir. Kral, kızını bir gece takip ettirir ve kızının kumsalda onu beklediğini, beklediği yeri de elindeki bir ışıkla balıkçıya haber verdiğini öğrenir. Kral derhal askerlerine emir verir ve kızını kumsalda yakalatarak, elindeki ışık ile balıkçıya işaret vermelerini söyler ve balıkçının yakalanmasını emreder. Kralın söyledikleri yerine getirilir ve balıkçı ışığı görerek kıyıya doğru kürek çekmeye başlar. Bu arada prenses, askerlerin elinden kurtularak denizin ortasındaki balıkçı sevdiğine doğru koşmaya başlar. Kız, denize adımını attığı anda bir mucize gerçekleşir ve kızın bastığı yerler kumsala dönüşmeye başlar. Askerler de hemen peşinden koşarlar fakat üzerlerindeki ağırlık nedeniyle suya batmaya başlarlar. Askerlerden bir tanesi balıkçıyı vurmak için ok fırlatır fakat ok kıza saplanır. Efsaneye göre kumların rengi prensesin kanıyla kırmızıya dönüşür. Balıkçı, ok saplanan sevdiği alarak kayığıyla ortadan kaybolur. O geceden sonra ikisini de bir daha gören olmaz. Bu olaydan sonra bölge Kızkumu olarak anılmaya başlar ve efsane günümüze kadar ulaşır.

Marmaris Kızkumu Efsanesi

Kızkumu’na Nasıl Gidilir ? Kızkumu Ulaşım

Kızkumu Plajı’na gitmek için Marmaris şehir merkezinden kalkan Orhaniye minibüslerini kullanabilirsiniz. Özel araba ile Kızkumu’na gitmek için Marmaris – Datça karayolu üzerinden 29 kilometre sonra Hisarönü-Orhaniye-Selimiye yönüne doğru gitmeniz gerekmektedir. Sapağa vardıktan sonra 5 kilometre kadar giderek Orhaniye Kızkumu Plajı’na varıyorsunuz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum