Ümran Baradan Oyuncak Müzesi, İzmir

Dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın adını taşıyan İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir’de gezilecek yerlerden biridir. Ümran Baradan’ın dünyanın farklı ülkelerinden edildiği oyuncakların ve çocukların yaptığı eserlerin toplandığı İzmir Oyuncak Müzesi’nde, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu olan Sunay Akın’ın katkıda bulunduğu oyuncaklar da bulunmaktadır.

İzmir Oyuncak Müzesi, sadece çocuklar için değil büyükler için de görülmesi gereken bir yerdir. Büyükleri, çocukluk yıllarına götürecek olan Oyuncak Müzesi, küçüklerin ise belki de hiç karşılaşmayacakları bu eski oyuncakları görmesini sağlayacaktır. Güçlü bir eğitim aracı olarak görülen oyun ve oyuncaklar, sağlıklı bir gelecek yaratmak için önemli bir etkendir. Kültürel tarihin tanıkları olan oyuncaklar, bu müzede bir anlamda Dünya Tarihi’ni de gözler önüne sermektedir.

İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyunca Müzesi’ndeki oyuncaklar, çeşitli bölümlerde sergilenmektedir. İzmir halkının katkılarıyla oluşturulmuş olan ”İzmirlilerin Oyuncakları” köşesi, Anadolu oyun ve oyuncaklarından oluşan ”Maket Oyun ve Oyuncak” bölümü, Geleneksel Türk Gölge Oyunu olan Karagöz ve Hacivat bölümü gibi yerleri Oyuncak Müzesi’nde gezebilirsiniz.

Müzede sergilenen materyallerin yanı sıra kukla tiyatrosu, Karagöz ve Hacivat gölge oyunu, çeşitli atölyeler ve etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu açıdan İzmir Oyuncak Müzesi, sosyal aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Konak Ümran Baradan Oyuncak Müzesi

İzmir Ümran Baradan Oyuncak Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Konak Ümran Baradan Oyuncak Müzesi, haftanın 5 günü ziyarete açıktır. Müze, Pazar ve Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Müze ziyaretleri saat 09:00’da başlamaktadır ve 17:00’a kadar sürmektedir.

İzmir Ümran Baradan Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Konak Ümran Baradan Oyuncak Müzesi girişleri, ücretsizdir. Ziyaretçiler ücret ödemeden müzeyi gezebilmektedir.

İzmir Ümran Baradan Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyuncak Müzesi, İzmir şehir merkezinde Konak ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Varyant, Halil Rıfat Paşa’da yer alan Ümran Baradan Oyuncak Müzesi’nin kapı numarası 31’dir. Konak Meydanı ve İzmir Saat Kulesi’ne yakın bir konumda yer alan müzeye gitmek için Konak Metro İstasyonu’nu kullanabilirsiniz.

Konak Ümran Baradan Oyuncak Müzesi Telefon Numarası: 0 232 425 75 13

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum