Kibris Hellim Peyniri

Kuzey Kıbrıs’ta Neler Yenir?

Yaz döneminde Türkiye için tatil merkezlerinin başında gelen yerlerden olan Kuzey Kıbrıs, gezilecek yerler listesiyle olduğu gibi güzel yemekleri ile de adından söz ettiriyor. Gezilecek tarihi yerlerin ve plajların tadını çıkartırken, Kıbrıs’ta neler yenir? sorusuna da yanıt verebilmeniz için ufak bir menü hazırladık. Tabi önce Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler başlıklı yazımızdan gezi listesine göz atmanızı öneririz

Kıbrıs Adası’nın tarihi oldukça zamanlara dayanması, mutfak kültürünü de doğrudan etkilemiş durumda. Kıbrıs denildiği zaman ilk gelen yiyecek olan hellim peynirinden, çeşitli köftelere kadar farklı damak tatlarına hitap eden Kıbrıs yöresel yemeklerinden bazılarını bu yazıda derledik…

Hellim Peyniri

Kibris Hellim Peyniri 1

Hellim peynirinin anavatanı olarak adlandırılan Kıbrıs’ta hemen hemen bütün kahvaltılıkların içine mutlaka hellim konulmaktadır. Genellikle keçi sütünden yapılan hellim, inek sütü ile de yapılabilmektedir. Kahvaltılıklardan pidelere ve sandviçlere kadar Kıbrıs’ta yediğiniz her şeyin içinden hellim çıkabilir. Kıbrıs’tan Türkiye’ye yiyecek götürmek isteyenlerin de ilk tercihi hellim peyniri olmaktadır.

Şeftali Kebabı

Kibris Seftali Kebabi

Adını ilk kez duyanların şaşırdığı bir yemek olan şeftali kebabı, Kıbrıs mutfağı menüsünde öne çıkan lezzetlerden bir tanesi. Koyun veya keçi eti kullanılarak yapılan bu kebap; kıyma, soğan ve maydanoz kullanılarak pişiriliyor. Genellikle domates ve biber gibi sebzelerle birlikte servis edilen şeftali kebabı, et severlerin mutlaka denemesi gereken bir Kıbrıs yemeği.

Kıbrıs Köftesi

Kibris Koftesi

En az şeftali kebabı kadar ünlü olan bir başka Kıbrıs yemeği ise Kıbrıs Köftesi. Kıyma, rendelenmiş patates, rendelenmiş soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlar kullanılarak hazırlanan kıbrıs köftesi, ızgara severler için iyi bir tercih.

Piruhi

Kibris Piruhi

Kıbrıs mantısı olarak bilinen piruhi yemeğinin kökeni, Osmanlı mutfağına kadar uzanıyor.Tulum peyniri veya hellim peyniri ile hazırlanan piruhinin yapımında un, yumurta, tereyağı ve ceviz kullanılıyor. Hem ana yemek olarak hem de ara öğünlerde tercih edilebilen piruhi, Kıbrıs’ta deneyebileceğiniz lezzetlerden biri.

Ceviz Macunu

Kibris Ceviz Macunu Receli

Hem ceviz macunu hem de ceviz reçeli, Kıbrıs’ta cevizin tadını arttıran yiyecekler olarak karşımıza çıkıyor. Reçeller konusunda iddialı olan Kıbrıs mutfağı, ceviz reçeli konusunda ayrı bir yere sahip. Bunun yanında Kıbrıs’taki eski adetlere göre göre misafir ağırlarken ceviz macunu ikram edilirmiş. Bu yüzden ceviz macununa da sık sık rastlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir