Nevşehir Hacıbektaş Müzesi Hakkında Bilgi

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacı Bektaş Müzesi, şehir merkezine 40 km uzaklıkta olmasına rağmen turistlerin ilgi odağıdır. Nevşehir ilinin gezilecek en değerli yerlerinden yalnızca bir tanesidir. Çevresinde yakın olarak Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Hacıbektaş Atatürk evi bulunmaktadır.

Asıl adı Muhammed Bin Musa olan, doğum ve ölüm yılları kesin olarak bilinmeyen Hacı Bektaş-ı Veli 1248 – 1337 yılları arasında yaşadığı iddia edilmektedir. Tarih kitaplarında aslen Nişanburlu olarak olduğu yazılmaktadır. Hayatının büyük bir kısmı Horasan’da Hoca Ahmet Yesevi’nin yanında felsefi sosyal ve müspet ilimler öğrenmekle geçmiştir. İlmini tamamladıktan sonra Anadolu’ya gelerek şimdiki adıyla Hacıbektaş’a yerleşmiş bir dernek kurmuştur. 13.yüzyıl da yapımı bittiği söylenen Hacı Bektaş-ı Veli dergâhı günümüze kadar geçen sürede birçok kez onarılmıştır. 3 ana bölümden oluşmuştur;

Birinci Avlu: At avlusu olarak da bilinen bu bölüme güneyde bulunan anıtsal bir görüntüsü olan çatal kapıdan girilmektedir. Avlunun tam ortasında üçler çeşmesi bulunmaktadır. Tarihten günümüze kadar ulaşamayan at evi, ekmek evi, hamam tuvalet ve çamaşırhane gibi hizmetler bu avluda bulunmaktaydı.

İkinci Avlusu: Dergâh avlusu olarak da bilinen bu bölüme, sivri kemerli ve üçgen alınlıklı bir kapıdan girilmektedir. Aslanlı çeşme, baba köşkü ve Tekke Camii gibi güzellikleri içerisinde barındırmaktadır. Günümüzde halen sergilenmektedir.

Üçüncü Avlu: hazret avlusu olarak da anılan bu bölüme yeşil kanatlı ve basık kemerli altın kapılardan girilmektedir. En önemli bölüm olarak bilinen bu avluda Atatürk köşesi, pirevi, balım sultan türbesi ve hazine bulunmaktadır.

Tarihin en büyük güzelliklerinden biri olan bu yapı bazen büyük bazen ise küçük onarımlardan geçerek günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Nevsehir Hacibektas Muzesi 1

Hacıbektaş Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze de yaz ve kış saati uygulaması gerçekleştirilmektedir. Nisan ve Ekim ayları arası yaz saati uygulanmakta ve 08.00 –  19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  Kasım ile Mart ayları arası kış saati uygulanmakta ve 08.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Haftanın yedi günü yirmi dört saat açık olan müzenin giriş ücreti bulunmamaktadır.

Hacıbektaş Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Nevşehir’in merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Hacıbektaş ilçesinde bulunan müze, ilçe merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin küçük otobüsleri kullanılarak ya da şahsi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir