Norveç’te Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa’nın görkemli ülkelerinden biri olan Norveç, kültürüyle olduğu gibi gezilecek yerleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında yer alan Norveç’in komşuları Finlandiya, İsveç ve Rusya’dır. Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı olan Noveç’in kıyılarında binlerce fiyord bulunmaktadır.

Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç, Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standartına ve ekonomik gelişmişliğe sahiptir. Ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır. Norveç’in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve iş gücü eksikliği çekmektedir.

Norveç Gezilecek Yerler

Norveç’te gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk olarak Dünyanın en güzel fiyortları gelmektedir. Kuzeyin soğuk ülkesi, ”Fiyortlar ülkesi” olarak da adlandırılmaktadır. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Oslo, turizm açısından da son derece gelişmiştir. Bergen, Stavanger/Sandnes, Trondheim, Fredrikstad/Sarpsborg, Drammen, Porsgrunn/Skien, Kristiansand, Tromsø ve Tønsberg ise sırasıyla ülkenin diğer büyük şehirleridir.

Norvec Gezilecek Yerler 2

Batı Fiyordları

Norveç’in en önemli turizm değeri, fiyordlardır. Ülkenin deniz kıyısı bölgelerinde Dünyaca ünlü fiyordlar bulunmaktadır. Denizin kara parçasının içine doğru girmesi ile oluşan oyuklara fiyord adı verilir. Norveç’te bunu özel kılan ise ülkenin denizle buluştuğu hemen her yerde bu fiyordlardan bolca olması ve doğal kalmasıdır. Ülkenin en ünlü ve en çok ziyaret edilen fiyordları ise Batı Fiyordları’dır.

Norvec Fiyordlari

Honningsvåg

Norveç’in en kuzeyindeki şehirlerden olan Honningsvåg, ülkenin en güzel doğa manzaralarından birine sahip! Uzun yolculuk yapan gemilerin ana kara üzerinde ilk ulaştıkları nokta olan Honningsvåg, yaklaşık 5,000 nüfuslu bir şehir. Honningsvåg gezilecek yerler konusunda ise el değmemiş doğası, ormanları ve buz tutan deniziyle öne çıkıyor.

Honningsvag Norvec

Vardøhus Kalesi, Vardø

Norveç’in Vardø şehrinde yer alan Vardøhus Kalesi, Norveç’in Rusya sınırına yakın bir bölgededir. Avrupa’da yaşanan siyasi gelişmeler boyunca farklı amaçlarla kullanılan kale, Norveç’in en önemli sembollerinden biridir. 1306 yılında inşa edilen Vardøhus Kalesi günümüze kadar birçok tadilat ve restorasyon görmüştür. Tuğla, toprak, kum, taş ve ahşap malzemelerinin kullanıldığı kale, günümüzde sağlam bir durumda olmakla beraber Norveç’in turistik noktalarındandır.

Vardohus Kalesi Norvec

Bergen

Başkent Oslo’dan sonra Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen, önemli bir liman kentidir. Orta Çağ’dan kalma yapısı ve 15. yüzyıldan beri aktif olarak kullanılan limanı, Bergen’i tarih turizmi konusunda ilgi çekici hale getirmektedir. Şehir, aynı zamanda Norveç’in standart fiyord turlarının da başlangıç noktasıdır. Gece hayatı da hareketli olan Bergen’de çok sayıda restoran ve bar bulabilirsiniz.

Norvec Bergen

Alesund

Norveç’in More og Romsdal eyaletine bağlı bir şehri olan Alesund, liman kenti olması ve Jugendstil mimarisindeki eserleriyle ünlüdür. Ülkenin kuzeyinde yer alan Alesund şehrinin merkezinden biraz uzaklaştığınız zaman muhteşem dağ ve fiyord manzaraları ile karşılaşıyorsunuz. Bölge halkı, hafta sonu tatillerinde yüksek kesimlerde yer alan dağ kulübelerine gitmektedir.

Alesund gezilecek yerleri ise doğa severler için bir hayli fazladır! Stockholm şehrinin minyatürü benzetmesi yapılan Alesund’da görülmesi gereken yerlerin başında Deniz Feneri ve Sunmore Müzesi geliyor.

Norvec Alesund

Tromso

Troms eyaletinde yer alan Norveç’in Tromso şehri, 50 binden fazla nüfusa sahiptir. Dikkat çekici doğasıyla ön plana çıkan Tromso, kutup dairesine 400 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Genellikle parça parça ayrılmış adalardan oluşan Tromso şehri, köprüler ve tüneller ile birbirine bağlanmaktadır. Norveç’te kuzey ışıklarını izlemek için tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelen Tromso, bunun haricinde müzeleri ve bilim merkezleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Norvec Oslo

Trondheim

Norveç’in orta kısmında yer alan Trondheim şehri, Viking Krallığının Şehri olarak anılmaktadır. Kuruluş tarihi M.S. 997 yılına kadar uzanan Trondheim, 200 yıl boyunca Norveç’e başkentlik yapmıştır. Trondheim’de kutsallığına inandıkları kralları olan 2. Haraldsson adına her yıl 29 Temmuz’u içine alan hafta st.Olav festivali düzenlenir. Festivalde Viking kültürü anılır, sembolik olarak mızrak dövüşü turnuvaları yapılır.

Yaklaşık 185 bin kişilik nüfusu bulunan şehrin 25 bin kadarı öğrencilerden oluşmaktadır. Ahşap renkli evleriyle öne çıkan Trondheim, suya yansıma fotoğraflarıyla turistleri kendisine çekmektedir.

Norvec Trondheim
.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir