Olucak (İmera) Manastırı, Gümüşhane

Gümüşhane’nin Olucak Köyü sınırları içerisinde yer alan İmera Manastırı, eski bir yerleşim yeri Olucak Köyü’ndeki en sağlam tarihi yapılardan biridir. İmera Manastırı’nda bulunan kitabeden, yapının 1350 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Tonozlarla örtülü bir kubbeye sahip olan İmera Manastırı’nın bulunduğu Olucak Köyü, içerisinde çok sayıda tarihi ve kültürel değer taşıyan antik bir şehirdir. Köye hakim, geniş bir alan içerisine inşa edilen İmera Manastırı’nın bahçe duvarının kuzey kısmında şapel ve bir kaç odacık yer almaktadır. 1350 tarihinde inşa edilen İmera Manastırı’nın 19.yüzyılda onarım gördüğü tahmin edilmektedir.


İmera Kilisesi, dikdörtgen şeklinde bir alanda üç nefli bazilikal plan şema ile inşa edilmiştir.Kilisenin batıdan açılan yuvarlak kemerli tek girişleri bulunmaktadır.Dıştan girişleri üzerine sivri kemerli bir alınlık düzenlenmiş alınlıklar içerisine mavi kök boyalarla yapılmış hac motifleri işlenmiştir.İçlerinde sıva kalıntıları üzerinde büyük ölçüde silinmiş olan fresko tekniğinde yapılmış resimlerin kalıntıları bulunmaktadır.Resimlerin dini içerikli figürler olduğu anlaşılmaktadır. Yapının üst örtüsü çökmüştür. Çevresi duvarlarla çevrili bulunan manastır birçok kez onarım geçirmiştir.


Manastırın yakın çevresinde rahiplerin kaldığı konut yapıları mevcuttur. İmera Manastırı’nın faaliyette olduğu dönemde, önemli bir dini merkez olduğu bilinmektedir.

İmera Manastırı Gümüşhane

İmera Manastırı’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

İmera Manastırı, Gümüşhane’nin Olcak Köyü içerisinde yer almaktadır. Manastır, Gümüşhane il merkezine 38 kilometre uzaklıktadır. İmera Manastırı’na gitmek için İkisu Köyü, Karaca Mağarası yol ayrımından Yağlıdere Köyü istikametine doğru gitmek gerekmektedir.

Gümüşhane İmera Manastırı Fotoğrafları:

İmera Manastırı Olucak Köyü

İmera Manastırı Ulaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.