Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Türkiye’nin kış turizminde önde gelen şehirlerinden biri de Erzurum’dur. Erzurum, kış turizmindeki bu başarısını Palandöken Dağı’na ve Palandöken Kayak Merkezleri’ne borçludur.

Palandöken Dağı, Erzurum’da bulunan 3125 metre yüksekliğinde, tektonik bir dağdır. Bölgede mayıs aylarında Palandökenensis isimli sadece burada yetişen bir çiçek bulunmaktadır. Palandöken’in adı palan (eşek semeri) ve döken kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Eşeğin semerine takılan eşyaların bu büyük dağın dik yamaçlarından geçerken dökülmesi nedeniyle, bu isimle anılmıştır.

Türkiye’de kayak ve kış sporları denilen akla gelen ilk yerlerden olan Palandöken‘de 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları düzenlenmiştir. Bu sayede bölgeye çok sayıda modern tesis ve kayak merkezi inşa edilmiştir.

Palandöken Kayak Merkezi’nde kış sezonu Aralık ayında açılıyor ve Mayıs ayına kadar devam ediyor. Buraya tatile gelen kış sporlarına meraklı turistler, ihtiyaçlarını istediği gibi karşılayabiliyor ve güzel bir tatil geçiriyorlar.

Palandöken Kayak Merkezindeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer almaktadır. En uzun pisti 12 km. olan kayak pistlerinin toplam uzunluğu 28 km.yi bulmaktadır.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi’nde 2 adet tescilli kayak merkezi bulunuyor. Ayrıca Erzurum şehir merkezinden Palandöken’e ulaşım oldukça kolay sağlanıyor. İl merkezi ile arasında 10 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Merkezin Erzurum Havaalanı’na uzaklığı ise 5 kilometre.

Palandöken’de bulunan oteller genellikle 4 yıldızlı otellerdir ve konfor açısından son derece rahattır. Kayak merkezine gittiğiniz zaman özel hocalar vasıtasıyla kayak dersleri alabilir ve kayak ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Palandöken’in en yüksek noktası ise Büyükejder Tepesi olarak bilinmektedir. Bu noktada iletişim vericileri ve bir adet kafeterya bulunmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Kış sezonu boyunca Erzurum şehir merkezinden Palandöken Kayak Merkezi’ne halk otobüsleri sefer yapmaktadır. Bu otobüsleri kullanarak Erzurum’dan kolayca Palandöken’e ulaşmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 yorum