Portland (Oregon) Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde yer alan Portland, bölgenin en büyük şehridir. Portland gezilecek yerler listesi, genel olarak doğal alanlar ve parklarla öne çıkmaktadır. Vergisiz alışveriş imkanının da olduğu şehir, gelişmiş çevre bilinci ile tanınmaktadır.

700.000’e yakın nüfusu bulunan şehir, 1890 yılında Oregon yolunun sonuna kurulmuştur. Bölgedeki kereste sanayi, ekonominin kısa zamanda gelişmesine katkı sağlamıştır. Portland, 20.yüzyılın başlarına gelindiğinde ”dünya en tehlikeli liman kentlerinden biri” olmasıyla ünlendi. Organize suçlar ve haraç alma, şehrin limanında oldukça olağan bir durumdu. Sanayi Devrimi ile birlikte ekonomik gücünü giderek yitiren şehir, 21.yüzyılda kültür aktiviteleriyle duyulmaya başlandı. Geniş yürüme alanları, bisiklet yolları, toplu taşımanın fazla olması ve ortalama 4.000 hektarlık park alanlarıyla birlikte Portland, dünyada çevre bilincine en fazla değer veren şehirlerden biri olmuştur. Bölgenin dikkat çekici özelliklerden bir diğeri ise tüm Oregon eyaletinde olduğu gibi yiyecek, içecek ve giyim de dahil olmak üzere hiçbir üründen vergi alınmamasıdır.

Portland Gezilecek Yerler

Portland gezilecek yerler listesinde tarihi bölgeler ve yeşil alanları sayısı bir hayli fazladır.

İnci Bölgesi

Orijinal adı Pearl District olan İnci Bölgesi, Portland şehrinin popüler noktalarından biridir. Restoranlar, sanat galerileri, butikler ve dünyanın en büyük bağımsız kitap satıcısı Powell’a ev sahipliği yapan yer, şehir hayatını gözlemleyebileceğiniz noktaların başında geliyor.

portland pearl district
Portland İnci Bölgesi (Pearl District)

Portland Gök Treni

Portland şehrinin tepeden görmek için tercih edebileceğiniz Portland Gök Treni, 150 metre yüksekliğe kadar çıkarak muhteşem bir manzara sunuyor. Gelişmiş bir teleferik sistemi olan Portland Gök Treni, Güney Waterfront’tan Marquam Tepesi’ne gidiyor. 4 dakika süre yolculuk için trende toplam 80 kişi kapasitesi bulunuyor.

portland gok treni
Portland Gök Treni (Aerial Tram)

Laurelhurst Tiyatrosu

Fransız meşeli bir sanat akımı olan ve özellikle 1920’lerden sonra mimaride görülmeye başlayan Art Deco tarzında inşa edilen Laurelhurst Theater, Portland’da görülmesi gereken yerlerden biridir. 1923 yılında inşa edilen Laurelhurst Tiyatrosu, gişe filmleriyle birlikte yabancı filmler ve sanat filmleri gösterilmektedir.

portland laurelhurst tiyatrosu
Portland Laurelhurst Tiyatrosu (Laurelhurst Theater)

Portland Parkları

Yeşil alanları ve parklarıyla bilinen Portland, bu konuda oldukça turistik noktalara sahiptir. Şehrin en ünlü parkları Washington Park ve Oregon Hayvanat Bahçesi’dir. Bunun birlikte hem Kuzey Amerika’nın en büyük akarsularından Columbia Nehri, hem de Portland şehrini ikiye bölen Willamette Nehri, görülmeye değer doğal güzelliklerdir.

Oregon Hayvanat Bahçesi

Portland Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen yer, Batı Mississippi’nin en eski hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyor. 1888 yılında kurulan ve iki ayının bulunduğu Portland Hayvanat Bahçesi’nde günümüzde 232 farklı türde 1.800 hayvan bulunuyor.

oregon hayvanat bahcesi
Oregon Hayvanat Bahçesi (Oregon Zoo)

Washington Park

Şehrin en turistik yerlerinden biri olan Washington Park, 1909 yılında kurulmuştur. 170 hektarlık bir alanı kaplayan park içerisinde Japon Bahçesi, amfi tiyatro, heykeller, okçuluk alanı, tenis kortları, futbol sahası, piknik alanları ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Yürüyüş yolları ve rengarenk çiçeklerle dolu bahçeleri, Washington Park’ı Portland gezilecek yerler listesinin önemli bir noktası haline getirmiştir.

portland washington park
Washington Park

Uluslararası Gül Test Bahçesi

Portland gezilecek yerler listesinde bulunan Uluslararası Gül Test Bahçesi, Washington Park içerisinde yer almaktadır. 1917 yılında kurulan ve Amerika’nın en eski kamusal gül test bahçesi olan bölgede yeni gül çeşitleri geliştirilmektedir. Mayıs, Haziran aylarında açan güller, bölgenin güzelliğini artırmaktadır. Uluslararası Gül Test Bahçesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

portland uluslararasi gul test bahcesi
Portland Uluslararası Gül Test Bahçesi (International Rose Test Garden)

Lan Su Çin Bahçesi

Portland’ın kardeş şehri olan Çin’in Suzhou kentinden gelen sanatçıların inşa ettiği Lan Su Çin Bahçesi, Portland gezilecek yerler listesinde yer alan önemli parklardan biri. Geleneksel Çin mimarisinin botanik bahçeleri ile bir araya geldiği park, Çin’in nadir bulunan bitkilerine de ev sahipliği yapıyor. Lan Su Çin Bahçesi’ndeki kafelerde geleneksel Çin yiyecek ve içeceklerini de bulmanız mümkün.

portland lan su cin bahcesi
Portland Lan Su Çin Bahçesi (Lan Su Chinese Garden)

Orman Parkı

Amerika’nın en büyük şehir parklarından biri olma özelliği taşıyan Orman Parkı (Forest Park), New York’ta yer alan Central Park’ın tasarımcısının oğulları tarafından tasarlanmıştır. 1903 yılında kurulmasına rağmen açılışı ancak 1948 yılında yapılabilen Orman Parkı, Tualatin Dağları üzerinde bulunuyor ve Portland şehrinin kuzeybatısına bakıyor.

portland orman parki
Portland Orman Parkı (Forest Park)

Columbia Nehri Gorge Ulusal Manzara Alanı

Columbia Nehri’ni doyasıya izleme fırsatı sunan manzara alanı, bir gezi bölgesidir. Kuzey Amerika’nın en büyük ikinci nehri olma özelliğine sahip Columbia Nehri boyunca uzanan manzara alanı, yaklaşık 300.000 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Columbia Nehri Gorge Ulusal Manzara Alanı içerisinde yürüyş parkurları ve manzara izleme noktaları bulunmaktadır. Manzara alanının resmi internet sitesi www.fs.usda.gov/crgnsa üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

portland gorge ulusal manzara alani
Columbia Nehri Gorge Ulusal Manzara Alanı (Columbia River Gorge National Scenic Area)

Waterfront Park

Portland şehrini ikiye ayıran Willemette Nehri’nin kenarında bulunan Waterfront Park, Portland Çelik Köprüsü’nden başlamakta ve güneye doğru geniş bir alanı kaplamaktadır. Şehrin merkezindeki parklardan biri olan Waterfront Park içerisinde Oregon Denizcilik Müzesi de bulunmaktadır. Dinlenme alanları ve koşu parkuru bulunan parkın yanında tekne turları da kalkmaktadır.

portland waterfront park
Waterfront Park

Portland Tarihi Yerleri

Portland şehri 1900’lü yılların başından itibaren çok sayıda önemli tarihi esere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde bu eserlere verilen değer sayesinde hemen hemen restore edilmiş ve turizme kazandırılmıştır.

Pittock Yalısı

Portland gezilecek yerler listesinde yer alan Pittock Yalısı, şehrin en meşhur mekanlarındandır. 1909 senesinde yapımına başlanan yapı, 1914 yılında tamamlanmıştır. İtalyan Rönesans mimarisinin bir örneği olan Pittock Mansion, 190 bin metrekarelik bir alanı kaplayan 46 odalı bir konaktır. Yapının mimarı Henry Pittock’un adıyla anılan yapı, 1974 yılında Portland’ın ulusal tarihi mirasları arasına dahil edilmiştir. Yapının bir başka özelliği ise First Love, Unhinged ve The Amazing Race gibi filmlere ve televizyon dizilerine ev sahipliği yapmış olmasıdır. Yalının resmi internet sitesi www.pittockmansion.org üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

portland pittock yalisi
Pittock Yalısı (Pittock Mansion)

The Grotto

Güney Madison bölgesinde yer alan The Grotto, 1924 yılında inşa edilen tarihi bir yapıdır. 110 metrelik bir uçurumun kenarında yer alan The Grotto’da konferans merkezi ve hediyelik eşya mağazası da bulunmaktadır. 25 hektarlık bir alana inşa edilen yapı, Roma Katolik Kilisesi olarak bilinmektedir. Asansör yardımıyla çıkılan The Grotto, ziyaretçilerine yemyeşil bir doğaya gözlemleyebileceğiniz manzara alanları sunmaktadır.

portland the grotto
Portland The Grotto

Lone Fir Mezarlığı

1855 yılında 12 hektarlık bir alana kurulan Lone Fir Mezarlığı, Gotik Revival mimari tarzında hazırlanmıştır. Portland gezilecek yerler listesinde de yer alan mezarlıkta James C. Hawthorne, Asa Lovejoy ve Harry Lane gibi kentin önemli simalarının mezarları bulunmaktadır. Lone Fir Mezarlığı, Amerika tarihi miraslarına dahil edilen önemli bir alandır.

portland lone fir mezarligi
Portland Lone Fir Mezarlığı (Lone Fir Cemetery)

Pioneer Adliye Sarayı

Portland’da bulunan Pioneer Adliye Sarayı’nın yapımına 1869 yılında başlanmıştır. İtalyan mimari tarzının bir örneği olan yapı, Portland’ın tarihi yerlerinden biridir. Bölgenin en eski federal yapılarından olan Pioneer Adliye Sarayı, 1977 yılında Amerikan Ulusal Tarihi Mirasları Listesi’ne dahil edilmiştir. 2005 yılında aslına uygun olarak restore edilen binaya 23 milyon 400 bin dolar harcanmıştır.

portland pioneer adliye sarayi
Portland Pioneer Adliye Sarayı (Pioneer Courthouse)

Portland Müzeleri

Portland müzeleri arasında en bilineni Oregon Bilim ve Sanayi (Endüstri) Müzesi’dir. Bununla birlikte Sanat Müzesi, Çocuk Müzesi, Yahudi Müzesi ve Stark’s Vacuums Museum (Stark’ın Elektrikli Süpürge Müzesi) gibi gezilecek müze alternatifleri bulunmaktadır.

Oregon Bilim ve Sanayi Müzesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda bilim ve teknoloji müzesi bulunmaktadır. Oregon Bilim ve Sanayi Müzesi de Portland gezilecek yerler listesinde yer alan önemli müzelerden biridir. Doğa bilimleri, teknoloji ve kalıcı sergiler odaklı işleyiş gösteren müze; tiyatro, planetaryum ve sergi salonlarına sahiptir. 1944 yılında inşa edilen Oregon Bilim ve Sanayi Müzesi’nde insan ve hayvan anatomisini işleyen heykeller, farklı makineler ve dinozor iskeletleri sergilenmektedir. Müze, özellikle çocuklar için oldukça ilgi çekicidir.

oregon bilim ve sanayi muzesi
Oregon Bilim ve Sanayi Müzesi (Oregon Museum of Science and Industry)

Portland Sanat Müzesi

Portland Sanat Müzesi, Amerika’nın en eski yedinci müzesi olma özelliğini taşımaktadır. 1892 yılında kurulan müzenin 112.000 metrekarelik sergi alanında 42.000 eser sergilenmektedir. Kızılderili eserleri, grafik sanatlar, İngiliz gümüşleri, Asya sanat eserleri ve fotoğraflar müzede sergilenenler arasındadır. Portland Sanat Müzesi’nin en önemli eserlerinden biri Vincent Van Gogh tarafından yapılan Siyah Öküz ile Sepeti (Öküz Sepeti) isimli yağlı boya eseridir. Müzenin internet sitesinden (www.portlandmuseum.org) ziyaret saatleri ve giriş ücretlerini güncel olarak öğrenebilirsiniz.

portland sanat muzesi
Portland Sanat Müzesi (Portland Art Museum)

Stark’s Elektrikli Süpürge Müzesi

Sadece Portland şehrinin değil, dünyanın en ilginç müzeleri arasında yer alan Stark’s Elektrikli Süpürge Müzesi (Stark’s Vacuum Museum), bir mağazanın içerisinde oluşturulmuştur. Stark’s Elektrik Süpürge Mağazası’nda yaklaşık 10 metrekarelik alana oluşturulan müzede 100’den fazla farklı türde elektrikli süpürge sergilenmektedir. Müze, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

portland starks elektrikli supurge muzesi
Portland Stark’s Elektrikli Süpürge Müzesi (Stark’s Vacuum Museum)

Portland Polis Müzesi

Portland’daki Adalet Bakanlığı binasının içerisinde bulunan Portland Polis Müzesi, şehirde gezilecek müzelerden biridir. Müze içerisinde şehrin polis kuvvetlerinin tarihi ile ilgili fotoğraflar, belgeler ve çeşitli materyaller sergilenmektedir. Bir hediyelik eşya mağazasının da bulunduğu müzeye girişler ücretsizdir. Ayrıntılar için müzenin resmi internet sitesi www.portlandpolicemuseum.com üzerinden bilgi alabilirsiniz.

portland polis muzesi
Portland Polis Müzesi (Portland Police Museum)

Portland Çocuk Müzesi

Washington Park’ın hemen yanında bulunan Portland Çocuk Müzesi, dünyanın en eski altıncı çocuk müzesidir. 4.600 metrekarelik bir alanı kaplayan müze, ilk olarak 1946 yılında Macera Evi adıyla kurulmuştur. Bir dönem Oregon Bilim ve Sanayi Müzesi içerisine taşınan Portland Çocuk Müzesi, her yıl milyonlarca ailenin ziyaret ettiği bir yerdir. Müzenin resmi internet sitesine www.portlandcm.org adresinden ulaşılabilmektedir.

portland cocuk muzesi
Portland Çocuk Müzesi (Portland Children’s Museum)

Wells Fargo Tarih Müzesi

Amerika’nın Wells Fargo şirketi, ülkenin çeşitli yerlerine (genellikle şirkete ait binalara) müzelere açmaktadır. Bu müzelerden biri de Portland şehrinde bulunmaktadır. Wells Fargo Tarih Müzesi içerisinde orijinal posta arabası, fotoğraflar, altın külçeler, madencilik eseleri, telgraflar ve tarihi banka dökümanları sergilenmektedir.

portland wells fargo tarih muzesi
Portland Wells Fargo Tarih Müzesi (Wells Fargo History Museum)

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir