SingapurSakC4B1zYasaC49FC4B1

Sakız Çiğnemenin Cezası: 1.000$

Çocuğum, sen o sakızı karşımda şapur şupur çiğniyorsun ama bir de bunu Singapur’da yap bakalım ne oluyor! Bu yazımda, Asya’nın hem zenginlikleriyle hem de yasaklarıyla tanınan ülkesi Singapur’dan ilginç bir yasağı anlatacağım sizlere.

Yaya geçidini kullanmayan, tuvaletten çıkarken sifonu çekmeyen, bazı kokulu yiyeceklerle toplu taşıma araçlarına binen hatta anne babasını ziyaret etmeyen çocuklara karşı kanunlar hazırlanan Singapur’da hemen cezayı yiyorsunuz. E bu yasakların bir çoğu yazılı veya sözlü olarak hemen hemen tüm ülkelerde geçerli neredeyse. Anne babasını ziyaret etmeyen çocuklara ceza verilmesini de çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim 🙂

Onlarca yasak arasında en ilginçlerinden biri, sakız çiğneme üzerine. Singapur’da 1992 yılından beri sakız çiğnemek kanunen yasak. Bu ilginç yasağın sebebi; insanların sakızları sağa sola yapıştırıp hem yapılara hem çevreye hem de hayvanlara zarar vermesi olarak gösterilmiş. Yasakla beraber hem sakız çiğneyenlere hem de sakız satanlara karşı cezalar kesilmeye başlanmış.

2003 yılında gelindiğinde, Amerika ile ticaret anlaşması yapacak olan ülkenin önünde iki engel varmış; birincisi Irak Savaşı konusundaki tutum, ikincisi sakız yasağı. ABD’li Wrigley firması, Amerikan hükümeti üzerinde sakız yasağının kaldırılması için çok uğraş vermiş. Piyasaya girmek için olsa gerek bu çabalar. Singapur hükümeti, yasada ufak bir değişiklik yapmış. 2003 yılından sonra yapılan değişiklikle beraber; ülkede sakız çiğneme yasağı kaldırılmış ama satmak ve ithal etmek yine yasak olarak kalmış. Yani Singapur vatadanşları, yine sakız bulamıyorlar ama buldukları zaman çiğneyebiliyorlar. Ayrıca doktorunuzdan ”hastanın sakız çiğnemesinde sağlık yararı var” şeklinde bir reçete alabilirseniz, hükümet tarafından size sakız sağlanıyormuş.

Valla ne diyeceğimi şaşırdım çocuğum, gerçekten ilginç bir düzen işliyor.

 

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir