Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri

Kayseri’de gezilecek yerler arasında yer alan doğa güzelliklerinden birisi de Sultan Sazlığı’dır. Tatlı su ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulunduran ve Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişim noktası olan Sultan Sazlığı, milli park statüsündedir.

Erciyes Dağı’nın güneybatısında bulunan Develi Ovası’nın en alçak kesimlerinde yer alan Sultan Sazlığı’ndan Erciyes Dağı oldukça güzel bir görüntü sunuyor. Sadece farklı kuş türlerine ev sahipliği yapmakla kalmayan Sultan Sazlığı, tarih sahnesinde de adından söz ettiriyor.

Sultan Sazlığı Kayseri


Sultan Sazlığı Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu’nun sultanlarından IV. Murat 1636 yılında Revan Seferi’ne çıkarken Yeşilhisar’da konaklamıştır. Otağını ise şimdiki Köşk Pınarı’nın olduğu yere kurdurmuştur. Ordu, üç aydan daha fazla bir zaman burada kalmış ve levazımat taşıyan hayvanlara yiyecek temin etmek için Yay Gölü’nün içerisinde bir yol açarak sazlığa geçiş yapmıştır. Sultan ordusuna hizmet vermesinden dolayı sazlık o tarihten itibaren ”Sultan Sazlığı” olarak anılmıştır.

Kayseri Sultan Sazlığı


Sultan Sazlığı Çalışmaları


Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde Sultan Sazlığı’nda bulunan sulak alanları korunması amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Sultan Sazlığı Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı ve Ramsar Alanı Yönetim Planı 2008 yılı Mart ayında uygulamaya konulurken alana su girişinin sağlanması için sazlığı besleyen kanallardaki bentler kaldırıldı. Yeşilhisar Ovaçiftliği bölümünde sazlığa daha fazla su girişi sağlamak için yaklaşık olarak bir kilometrelik bir kanal açılmış ve sazlık bölgesine su aktarılmıştır. Bu çalışmalar kısa süre içerisinde faydasını gösterince Sultan Sazlığı kurak görüntüsünden kurtulmuştur.

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti

Hem tatlı su hem de tuzlu ekosistemlerini bir arada bulundurması sebebiyle önemli bir konuma sahip olan Sultan Sazlığı’nda son gözlemlere göre 301 farklı kuş türü saptanmıştır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan bölge, birçok kuşun beslenmesi, barınması, konaklaması veya kuluçkaya yatması açısında ideal bir ortamdır. Sultan Sazlığı, Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti konumundadır.

Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı, özellikle tabiat fotoğrafçıları ülkemizdeki eşsiz yerlerden bir tanesidir. Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı çevreleyen dağlar, fotoğrafçılar için güzel bir panoramik manzara sunmaktadır. Ayrıca Sultan Sazlığı’nda çeşitli zamanlarda safari, doğa, tabiat fotoğrafları yarışmaları düzenlenmektedir. Bu yarışmalara pek çok fotoğrafçı katılmaktadır. Fotoğrafçılığın yanı sıra kuş ve yaban hayatı gözlemi için de Sultan Sazlığı sıkça tercih edilmektedir.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na gelecek olan ziyaretçilerin, buraya uğramadan Ovaçiftlik Köyü’nde yer alan ziyaretçi tanıtım merkezi ile Sindelhöyük Kasabası’nda bulunan ziyaretçi bilgilendirme merkezine giderek buradan alan kılavuzları, gezi ve gözlem ile ilgili bilgi alabilirler.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri

Sultan Sazlığı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Sultan Sazlığı’na gitmek için Kayseri şehir merkezinden kalkan Yahyalı dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Sultan Sazlığı ulaşım ve diğer bilgileri daha detaylı bir şekilde öğrenmek için Sultan Sazlığı Milli Parkı’nın telefon numarası olan 0352 658 55 64 nolu hattan bilgi alabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir