Taşköprü, Adana

Adana’da gezilecek yerler arasında bulunan Taşköprü, Dünyada halen kullanılan en eski köprü olarak bilinmektedir. Seyhan Nehri üzerinde bulunan Adana’nın tarihi Taköprü’sü, Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlamaktadır.Taşköprü Adana
Adana Taşköprü Tarihçesi

Adana’nın simgelerinden biri olan Taşköprü, Roma döneminden kalma bir eserdir. Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru Justinianus döneminde ciddi bir şekilde onarıldığı düşünülmektedir. Taşköprü’nün kimin tarafından yapıldığı ve hangi dönemde inşa edildiği kesin olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre köprü, Hitit İmparatoru Hattusili tarafından inşa ettirilmiştir.

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taşköprü’nün asıl halinde 21 gözü bulunmaktadır. Fakat Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında köprünün 7 gözü toprak altında kalmış ve 14 gözü ile hizmet vermeye devam etmiştir. İlk yapıldığından itibaren yarı yarıya genişletilmiş köprünün her iki girişinde şuan yerinde bulunmayan ”Kale Kapısı” olarak adlandırılan iki adet taç kapısı olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde de birkaç kez onarılan Taşköprü, 310 metre uzunluğunda ve 11.40 metre genişliğindedir.

Taşköprü’nün 2006 yılının başlarında başlayan restorasyon çalışmaları nedeniyle köprü trafiği durdurulmuş ve 2007 yılının başlarında çalışmaların tamamlanmasıyla trafik tekrar açılmıştır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir