Antalya Demre Üçağız Köyü

Antalya ilinin Demre ilçesi’ne bağlı olan Üçağız Köyü; doğal güzelliği, masmavi denizi ve tarih kokan yapıtlarıyla turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Tarihteki adı Teimiossa olarak da bilinen Üçağız Köyü, 2.500 yıllık bir geçmişe sahip. Antik kalıntıların yarattığı tarihi hava içerisinde, sessiz ve sakin bir tatil geçirmeyi düşünenler için oldukça ideal bir seçenek oluşturuyor.

Doğal koylardan bir tanesi olan Üçağız Köyü aynı zamanda Kekova’nın merkezini oluşturuyor. M.Ö. IV. yüz yıla uzandığı iddia edilen yapılar, özellikler tarih ve kültür meraklıları için oldukça ilgi çekici görünüyor. Anıt mezarlar, suyun altında kalan batık kent, ahşap ve taş karşımı pansiyonlar ile adeta tarihte yolculuğa çıkıyorsunuz. Theimiussa antik kenti ile iç içe bulunan bu köyde, Likyalardan kalma kalıntılar bulunuyor.

Birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı olan Üçağız Köyü’nde yapılaşma yasaklanmış durumda. Bölgede bulunan pansiyonlarda bütçenize göre bir konaklama yapmanız oldukça mümkün. Genelde butik otellerden oluşan pansiyonlar, size sıcak bir konaklama imkanı sunuyor.

demre ucagiz koyu
Demre Üçağız Köyü

Üçağız Köyü, Kekova’da Neler Yapılır ?

Ay ışığında sevdiklerinizle güzel bir Kekova Mehtap Turu yapabilirsiniz.

Günübirlik Kekova Turları sizi tarihte bir yolculuğa çıkartıyor. Simena Antik Kenti üzerine kurulan Kale Köyü’nün tam karşısındaki (Eski adıyla Keklik Ovası) Kekova Adası bulunmaktadır. Düzenlenen tekne turlarına katılarak Kaleköy’de bulunan Simenada da Theimiussa gibi hem karada hem de su altında kalan kalıntıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca pırıl pırıl tarihi ve doğal plajlar da yine bu turlarda sizleri bekliyor.

Eğer su sporlarına meraklıysanız veya denemek istiyorsanız, Üçağız Köyü’nde bulunan su sporları aktivitelerine de katılabilir ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Tatile gelmişken bu doğa harikası yerde, bir yürüyüş yapmak iyi gelebilir. Tarihin içinde doğayla iç içe Likya Yürüyüş Yolu aktivitelerine katılabilirsiniz.

Üçağız Köyü’ne gittiğiniz zaman yapabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi de balık tutmak.

kekova ucagiz koyu
Kekova Üçağız Köyü

Antalya Üçağız Köyü’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Fenike-Kaş karayolundan Kekova levhasının bulunduğu yola saptıktan sonra 19 kilometrelik bir yolun ardından Üçağız Köyü’ne ulaşılmaktadır. Üçağız Köyü, Kaş’a 35 kilometre, Demre ilçesine ise 15 kilometre uzaklıktadır.

Antalya’da gezilecek yerlerle ilgili bir önceki yazımıza, Olimpos başlıklı konudan ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir