Uluğ Bey Medresesi Semerkand, Özbekistan

Özbekistan’ın tarihi Semerkand şehrindeki Registan Meydanı’nda yer alan Uluğ Bey Medresesi, 15.yüzyıla kadar Asya’nın en önemli üniversitesi olarak varlığını sürdürmüştür.

Timur İmparatorluğu’nun 4.sultanı olan Uluğ Bey tarafından 1417-1420 yılları arasında yaptırılan medrese, günümüzde Özbekistan’da gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir.

Kervansaray, han, medrese ve diğer bölümleriyle birlikte külliye şeklinde inşa edilen yapıdan günümüze kadar sadece medrese kısmı ulaşmıştır. Görkemli görüntüsü ile Timur geleneğini iyi bir şekilde yansıtan yapı, döneminde Asya’nın önemli bir eğitim merkezi işlevi görmesini sağlamıştır.Ulug Bey Medresesi OzbekistanUluğ Bey Döneminde Semerkand

Döneminin 70’e yakın ünlü bilginini Semerkant’a getiren Ulu Bey, bilimi oldukça değer vermekteydi. Ünlü Matematikçi ve Gökbilimci Gıyaseddin Cemşid ve Bursalı Kadızade Rumi gibi isimleri Semerkant’a getiren Uluğ Bey, burada matematik ve gökbilim ağırlıklı eğitim verilmesini sağladı.

Ulug Bey Kimdir

Uluğ Bey’in ölümünden sonra bilimsel ve kültürel merkez olma vasfını kaybeden şehir, önemli eğitimcilerin buradan ayrılmasından sonra değerini kaybetmiştir. Bu dönemde Semerkant şehrini terk eden ünlü bilginlerin içerisinde Ali Kuşçu da bulunmaktadır.

17.yüzyılın sonlarına kadar ilahiyat ağırlıklı derslerin verildiği medrese, Sovyetler Birliği döneminde buğday ambarı olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde medresenin tahribatı restore edilmiş ve 20.yüzyılın başlarında tekrar öğretime açılmıştır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir