SON YAZILAR:

İSTANBUL

ANKARA

İZMİR

20 Ekim 2016 Perşembe

Çankırı'da Gezilecek Yerler Nereler?

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Çankırı, gezilecek yerler bakımından zengin şehirlerimizden biridir. Çankırı'da termal turizm, doğa turizmi ve tarih turizmi konusunda gezilecek turistik yerler bulunmaktadır.

Çevresinde Karabük, Kastamonu, Çorum, Ankara ve Kırıkkale illeri bulunan Çankırı'nın deniz seviyesinden yüksekliği 730 metredir. 180.000 kişiyi aşan Çankırı nüfusu, 2015 yılı istatistiklerine göç vermektedir.

Tarihi M.Ö. 7000-5000 yıllarına kadar dayanan Çankırı'nın tarih turizminde Osmanlı Dönemi eserleri ön plana çıkmaktadır. Çankırı'nın bir kısmını kaplayan orman örtüsü turizm açısından birçok aktivite yapılmasına ortam sağlamaktadır. Çankırı, Kamp, karavan, yaya ve atlı yürüyüş, bisiklet, fotoğrafçılık ve avcılık gibi aktivitelerin yanında turizm çeşidine elverişli yaylaları, zengin termal kaynakları ve içmeleri ile öne çıkmaktadır.

Tuz Mağarası

Çankırı'nın en turistik yeri olarak gösterilebilecek Tuz Mağarası, şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır. Hititler döneminden beri işletildiği düşünülen tuz yatakları, Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervini oluşturmaktadır.

100 hektara yakın bir alana sahip olan Çankırı Tuz Mağarası, tuz çıkarmanın yanında turizm için de önemli bir değerdir. Bölge, özellikle astım hastalarının tedavisi için tavsiye edilmektedir.

Detaylı bilgi için Çankırı Tuz Mağarası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Ilgaz Kayak Merkezi

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Ilgaz Kayak Merkezi, Çankırı ve Kastamonu illerinin sınır noktasında yer almaktadır.

2850 metre yükseklikteki Ilgaz Dağları üzerinde yer alan kayak merkezi, aynı zamanda Ilgaz Milli Parkı ile iç içedir.

Ilgaz Kayak Merkezi, daha çok Kastamonu ilçesinde gezilecek yerlerden biri olarak gösterilse de Çankırı'ya 70 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle Çankırı'dan da gidilerek görülebilir. Bölge hakkında daha detaylı bilgi almak için Ilgaz Kayak Merkezi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Çankırı Müzesi

Toplam 116 parçadan oluşan eserlerin Çankırı Halkevi binasının alt katında 9 Haziran 1972 yılında sergilenmesiyle beraber Çankırı'da profesyonel anlamda müzecilik faaliyetleri başlamıştır. 4 yıl boyunca aynı yerde sergilenen eserler, binanın yıkılıp yerine 100. Yıl Kültür Merkezi yapılması sebebiyle geçici olarak Çankırı Lisesi'ne taşınmış ve bir sınıfta depoda bekletilmiştir.

23 Ağustos 1981 yılında 100. Yıl Kültür Merkezi'nde açılan Çankırı Müzesi, 495 m² kapalı ve 100 m² açık alana kurulmuştur. Müze içerisinde Çankırı ve çevresinde çıkartılan arkeolojik eserlerin yanında bölgenin kültürünü yansıtan etnografik eserler de sergilenmektedir. Yeni Müze hazırlıkları çerçevesinde  Müzenin teşhir salonları 4 Ocak 2016 tarihinde ziyarete kapatılmıştır. Yeni Çankırı Müzesi, Eski Hükümet Konağı Binası'nda hizmet vermektedir.


Cendere (Salman) Höyük

Çankırı'nın Ilgaz ilçesinin güneydoğusunda yer alan Cendere Köyü'ndeki Cendere (Salman) Höyük, bölgede gezilecek yerlerden bir tanesidir. Tepesi düz bir yapıya sahip olan Höyük, yoğun olarak Roma ve Bizans yerleşimi olduğu düşünülmektedir.

Bölgede bulunan yapılar, Devrez Çayı'nın güney tarafında yüksek bir tepenin yamaçlarına yapılmıştır. İnsan eliyle oyulmuş mağaralar, kaya mezarları ve kaya kilisesi bulunmaktadır.


Sakaeli Kaya Mezarları

Çankırı'ya 72 kilometre uzaklıkta bulunan Sakaeli Kayak Mezarları, Orta ilçesi sınırları içerisindedir. Burada yer alan kaya mezarları, Roma ve Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmıştır.

Ayrıca yine bu bölgeye yakın olan bir diğer gezilecek yer, Devrez Çayı'nın Gelin Kayası mevkiindedir. Bu bölgedeki peri bacası oluşumları ve aralarında bulunan kaya mezarları, oldukça ilgi çekicidir.

.
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2014 Tatil Ana