guney dogu anadolu gezilecek yerler

Güneydoğu Anadolu Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en düzlük alanlarından birine sahip olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, gezilecek yerlerin çok yemek kültürü ile öne çıkmaktadır. Etli ve baharatlı zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Güneydoğu Anadolu’da gezilecek yerlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Güneydoğu Anadolu gezilecek yerleri listesi oldukça geniştir. Özellikle Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep şehirleri bölgenin turizm alanında öne çıkan şehirleridir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde toplam 9 şehir bulunmaktadır. Bölgenin en gelişmiş şehri Gaziantep ile beraber Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak Güneydoğu’da yer alan diğer şehirlerdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne düzenlenen GAP turları, bölge turizminin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu turlar genellikle kültür-tarih odaklı olarak düzenlenmektedir. Mardin şehri, bölgede kültürüyle en çok ziyaretçi çeken şehirlerdendir. Ayrıca Fırat ve Dicle Nehirleri arasında kalan Mezopotamya Uygarlığı’ndan kalan tarihi eserler, bölgede ilgi çeken bir başka turistik noktadır.

Nemrut Dağı Milli Parkı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tek milli parktır. Türkiye genelinde orman örtüsünün en az bulunduğu yer olan Güneydoğu’da doğa turizmi yok denecek kadar azdır.

Adıyaman Gezilecek Yerler
Batman Gezilecek Yerler
Diyarbakır Gezilecek Yerler
Gaziantep Gezilecek Yerler
Kilis Gezilecek Yerler
Mardin Gezilecek Yerler
Siirt Gezilecek Yerler
Şanlıurfa Gezilecek Yerler
Şırnak Gezilecek Yerler