Reklam


Armutlu Kaplıcaları, Yalova


Yalova iline bağlı Armutlu ilçesi, Armutlu Kaplıcaları ile oldukça meşhur bir yerdir. Armutlu ilçesinin 2,5 kilometre kadar kuzeyinde bulunan bu kaplıcalar, her derde deva olan şifalı sularıyla ünlüdür. Yörenin asıl geçim kaynağı zeytincilik olmasına rağmen, kaplıcalar için yapılan tesisler de önemli bir geçim kaynağıdır.

Yalova, Armutlu Kaplıcaları'nda bulunan suyun içerisinde sülfat, bikarbonat, klorür, kalsiyum, soydum ve karbondioksit gibi mineraller bulunmaktadır. Armutlu ilçesinde bulunan bu kaplıcaların bir diğer özelliği de radyoaktivitesinin yüksek olmasıdır. Bu sular, hem banyo amaçlı hem de içme amaçlı olarak kullanılabilmektedr.

Armutlu ilçesinin kaplıcalarında konaklama amaçlı tesisler de bulunmaktadır. Her türlü ihtiyaca cevap verebilen bu tesislerde, odadan akan şifalı sularla banyo yapabilirsiniz. Aynı zaman tesis içinde bulunan havuzlara girerek hem keyifli vakit geçirebilir hem de şifalı sulardan yararlanabilirsiniz.

Yalova'da gezilecek yerlerle ilgili bir diğer yazımızı, Karaca Arboretum başlıklı yazıdan okuyabilirsiniz.

Yalova Armutlu Kaplıcaları'na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Yalova ilinin Armutlu ilçesinde bulunan bu kaplıcalara ulaşım, Yalova'dan kara yolu ile 1,5 saat sürmektedir. Aynı zamanda İstanbul Bakırköy ve Bostancı'dan da deniz otobüsü seferleri de bulunmaktadır.


Daha Büyük Görüntüle

2 yorum:

  1. Termal tesislerin olduğu çok hoş bir mekan. Gidilip orda güzel bi tatil yapılabilir. Özellikle ev gibi apartlarda kalırsanız uygun bir tatil olur.

    YanıtlaSil
  2. Yine kaplıca için veya tatil için ihlas armutlu tatil köyü var. Fiyatları uygun. İstanbuldan denizden ulaşım mevcut. Eğlence yerleri var geçen sene gittiğimde baya eğlenmiştim. Atv ve motosiklet kiralayanlar vardı onlarda eğlencenin parçasıydı tabi :) Fakat havuza gittiğimde gördüm ki erkekler ve kadınlar havuzları ayrı. Tabi aile için kiralayabileceğiniz aile havuzları var.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.