Reklam


Kültürpark Fuar Alanı, İzmir

Kültürpark Fuar Alanı İzmir
Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin diğer devletlerle olan ekonomik bağlantısını güçlendirmek için kurulan İzmir Kültürpark, İzmir Fuar Alanı olarak da bilinmektedir.

Kültürpark Fuar Alanı, 1931-1941 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sonrasında iki dönem Sağlık Bakanlığı yapmış devlet adamı Behçet Salih Uz'un öncülüğünde 1 Ocak 1936 tarihinde açılmıştır.

İzmir Kültürpark Fuar Alanı, 420.00 metrekarelik oldukça geniş bir alana kurulmuştur. İzmir Kültürpark içerisinde 14 kapalı sergi salonu, 4 adet konferans salonu, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Fuar Evlendirme Dairesi, İzmir Sanat Merkezi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, hayvanat bahçesi, paraşüt kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi gibi mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanların yanı sıra 1850 metre uzunluğundaki tartan pist koşu parkuru, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortları, halı saha gibi spor mekanları, parkın diğer unsurlarıdır.

İzmir Kültürpark'ta 8.000'den fazla ağaç bulunmaktadır. Park içerisinde ağaçların ve bitki örtüsünün künyesi çıkartılmış ve sigortalanmıştır.

İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda yıl boyunca pek çok fuar ve etkinlik düzenlenmektedir. İzmir Enternasyonal Fuarı, bu etkinliklerin en bilinenidir. Bunun haricinde İzmir Gelinlik Fuarı, İzmir Çanta Ayakkabı Fuarı, İzmir Kitap Fuarı, İzmir Bitki Fuarı gibi giyim, sanayi, kitap, bitki gibi farklı alanlarda fuarlar düzenlenmektedir.
İzmir Kültürpark Fuar Alanı
İzmir Kültürpark Fuar Alanı'na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Kültürpark Fuar Alanı, İzmir şehir merkezinde Konak'ta yer almaktadır. Fuar Kültürpark Alanı'na gitmek için Montrö, Alsancak ve Basmane güzergahını kullanan otobüslerden yararlanabilirsiniz. Metro kullanacak olanlar ise Basmane İstasyonu'nda inmelidir.

İzmir Kültürpark Fuar Alanı Telefon Numarası: 0 232 497 10 00İlgili Aramalar: Ege Bölgesi, İzmir, İzmir Fuar Alanı, İzmir Kültürpark, Kültürpark Lunapark,  İzmir Kültürpark Alanı, Konak Kültürpark, Konak Fuar Alanı, Kültürpark Fuar Nasıl Gidilir, Kültürpark Fuar Alanı Nerede

3 yorum:

 1. Ömer Yalçın28 Temmuz 2015 00:50

  Burayı anlatmak için kelimeler gerçekten yetersiz. Fuar olsun ya da olmasın, yeşil alanları, mimarisi ve lunaparkıyla mükemmel bir kültürpark. İzmir Konak'ın en büyük değerlerinden biri.

  YanıtlaSil
 2. Ayyas Banu Urnc28 Temmuz 2015 00:51

  Die grüne Lunge Izmirs. Hier kann man herrlich entspannen und frische Luft tanken.

  YanıtlaSil
 3. İzmir'in tarihi mekanlarından ama buranın da eski tadI kalmadı maalesef.. Güzel etkinliklere ev sahipliği yapsa da daha işlevsel ve aktif kullanılabilmesini çok isterdim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.