Reklam


Gemi Enkazı Plajı Fotoğrafları

Batık Kumsal Resimleri
Yunanistan'ın Zakynyhos Adası'nda bulunan Gemi Enkazı Plajı, fotoğraflarıyla etkileyici bir manzara sunuyor.

Batık Kumsal ve Gemi Enkazı Plajı olarak adlandırılan bu plaj, Shipwreck sözcüğünden geliyor. Shipwreck ise İngilizce'de karaya oturmak anlamına geliyor ve karaya oturmuş gemi görüntüsü, bu kelimeyi tam olarak karşılıyor.

Terkedilmiş bu gemi enkazı, plajın bu denli meşhur olmasını sağlamış. Yavrularım, merak edenleriniz olacaktır bu geminin hikayesini. Ne kadar doğru bilmiyorum ama edindiğim bilgilere göre, hikaye şöyle: 1981 senesinde Panagiotis isimli bir gemi, kaçak sigara ve içki taşıyormuş. Hatta söylenen o ki, bu gemi Türkiye'den İtalyan mafyası için ticaret yapıyormuş. Fırtınalı bir günde bu gemi Yunan donanması tarafından fark edilince Navagio Plajı denen bugün ise Gemi Enkazı Plajı olarak adlandırılan koyda karaya oturmuş ve terkedilmiş.

Neyse size iki fotoğraf göstereyim dedim ama yine çok konuştum herhalde. Buyurun yavrularım Gemi Enkazı Plajı'nın fotoğrafları:1 yorum:

  1. GEMİNİN BAŞINA GELENLER KAPTANI ANLATIYOR İNGİLİZCE BİLENLER BİLMEYENLERE ANLATSIN

    Recently, the captain of the ship, Kefalonia-born Captain Charalambos Kompothekras–Kotsoros, released the true account of what happened that night.

    According to his recollection on the website, the ‘MV Panayiotis (No. 4512 of Piraeus) sailed from the port of Argostoli, Cephalonia to the port of Durrës, Albania on September 6, 1980. When the shipment was ready and set sail for return, during the evening hours of October 2, 1980, the ship ended at the beach of St George near Volimes due to bad weather conditions and mechanical failure. I reported the accident to the authorities, but due to the fact that the beach was not accessible on foot by land, we were not able to protect the ship from thieves and other dangers. As a result, part of the shipment was stolen along with various vessel equipment (radar, VHF radio, etc). I went back to the authorities to report that my property was stolen and the General Prosecutor of the area in my presence organized a formal on-site investigation with the local police. The outcome was outstanding as during the first days of the operation, all stolen items, as well as the stolen part of the shipment, were found in local villages nearby, and 29 persons in total were persecuted and jailed during the following months after the trials were completed.’    After being cleared from all accusations by the court, he was later forced by the authorities to remove the vessel by his own means. When he visited the site to see how he could execute the manoeuvre, he was so astonished by the beauty of the rusting carcass that he decided to leave it as is.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.