Reklam


Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Karagöl, 10 hektarlık bir alanı kaplayan doğa güzelliğidir.

2011 yılında Tabiat Parkı statüsü alan Çubuk Karagöl, Ankara şehir merkezine yaklaşık 75 kilometre uzaklıktadır. Ankara'da gezilecek doğa güzelliklerinden olan Karagöl'de piknik, doğa fotoğrafçılığı ve trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Her iki tarafı da yamaçlarla ve çam ağaçları ile kaplı olan Karagöl, ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerle ayrı güzellikler sunmaktadır.


Ankara'nın Çubuk ilçesi ile Kızılcahamam ilçeleri arasında kalan küçük ve derin bir krater gölü olan Karagöl'ün etrafında Kavak Dağı ve Yıldırım Dağı bulunmaktadır. Etrafı ormanlarla çevrili olan bölgede yaklaşık 50 çeşit bitki türü bulunmaktadır.

Çubuk Karagöl'de misafirhane, bekçi evi, kır gazinosu, tuvalet ve restoran bulunmaktadır. Aile işletmesi olan bu restoranda doğal köy ürünlerin kahvaltı yapabilir, et ve balık çeşitlerinden yiyebilirsiniz. Ayrıca yaz döneminde restoranın göl manzaralı balkonunu kullanabilirsiniz. Kış mevsiminde restoranın içerisindeki ahşap mekanda yemek servisi yapılmaktadır. Bu restoranın haricinde gözleme ve aperatif yiyecekler satılan küçük işletmeler de göl çevresinde bulunmaktadır.


Çubuk Karagöl Trekking

Göl etrafında yaklaşık 1 kilometrelik yolda yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bunun haricinde orman içerisine doğru ortalama 5 kilometrelik yürüyüş yapabilirsiniz. Göl çevresinde hem yeme-içme işletmeleri hem tuvalet hem de çeşmeler bulunduğu için yürüyüş için fazla zorluk çekmiyorsunuz. Ayrıca göl çevresindeki tepelere tırmanmak için taş merdivenler kullanabiliyorsunuz. Arazi yürüyüşü için son derece ideal.

Ayrıca gölde olta balıkçılığı da yapılıyor. Karagöl'de genellikle sazan balıkları tutuluyor. Karagöl, motorcular tarafından da Ankara'daki tercih edilen motosiklet güzergahlarından bir tanesi. Yine doğa fotoğrafçılığı da buranın en gözde aktivitelerinden.


Çubuk Karagöl Konaklama ve Kamp Alanı

Çubuk Karagöl'de konaklama için bir adet dağ kulübesi bulunmaktadır. Ortalama 6 kişilik bir grubun konaklayabileceği bu kulübede sıcak su, mutfak, buzdolabı gibi hizmetler sunulmaktadır. Gecelik olarak kiralanabilen bu kulübe ile ilgili bilgi almak için 0 312 833 23 93 numaralı telefon numarasını arayabilirsiniz.

Göl çevresinde çeşmeler ve tuvaletler bulunmaktadır. Kamp için temel ihtiyaçlarınızı buralardan karşılayabilirsiniz. Belirli bir kamp alanı bulunmadığı için yetkililerin yer göstermesini rica ederek, uygun alana çadırınızı kurabilirsiniz.


Çubuk Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Çubuk'ta bulunan Karagöl Mesire Alanı'na girmek için girişte ücret ödemeniz gerekmektedir. Parka giriş için araba için 7 TL, minibüs için 13 TL ve otobüs için 34 TL ücret alınmaktadır.Çubuk Karagöl Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ankara'nın Çubuk ilçesinde bulunan Karagöl, şehir merkezine yaklaşık 75 kilometre mesafededir. Ankara-Esenboğa-Çankırı yolu üzerinden giderken, Esenboğa Havaalanı'na gelmeden önce sol taraftan Çubuk yönüne sapıyorsunuz. Havaalanının yanından geçtikten sonra Çubuk ilçesine varıyorsunuz. Çubuk ilçesinde Karagöl'ü sorarak kaybolma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Çubuk'tan sonra 30 kilometre kadar giderek Karagöl Tabiat Parkı'na ulaşıyorsunuz.

1 yorum:

  1. burada yazılanların yarisi doğru değil 13.08.2017 de gittim göl aynı pisligiyle duruyor etrafına uyuduktan taş dosenip sadece cocuk parkı ve temiz olmayan tuvalet yapıp sözde tabiat parti düzenlemesi yapıldı bunu yazdım iyi okuyun ve youtubedende izletecem ordaki rezilligi melih gotlet altın için ankara yi yedi karagöl kalmıştı oranında anasını belledi...

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.