Reklam


Ankara'daki Tabiat Parkları Hangileri ve Nerede?

Türkiye'de 2016 yılı itibariyle 205 adet tabiat parkı bulunmaktadır. Bu tabiat parklarından 9 tanesi, başkent Ankara'da yer almaktadır. Ankara'da en fazla tabiat parkı bulunan ilçe, 3 adet ile Beypazarı'dır. Beypazarı'nı takip eden iller ise Kızılcahamam (2), Çamlıdere (2), Çubuk (1) ve Güdül (1) olarak sıralanmaktadır.

Ankara'nın şehir stresinden ve beton yapılarından bunalanlar için güzel birer kaçış rotası sunan tabiat parklarının, şehir merkezine uzaklıkları 80 kilometre ile 110 kilometre arasında değişiyor. Trekking, kampçılık ve doğa fotoğrafçılığı meraklıları için de son derece uygun olan bu bölgelerde sessizce doğayı dinleyebilir veya ailecek piknik de yapabilirsiniz.

Ankara tabiat parkları genellikle 2011 yılında bu statüyü kazanmışlardır. 2011 yılında yapılan çalışmalarla birlikte 6 adet tabiat parkı, Ankara'ya kazandırılmıştır. Ankara'daki tabiat parkları ile ilgili bilgi almak için alt kısımda bulunan başlıklara tıklayabilirsiniz.

Eğriova Tabiat Parkı - Beypazarı / 2011
Tekkedağı Tabiat Parkı - Beypazarı / 2011
Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı - Beypazarı / 2016
Kartaltepe Tabiat Parkı - Kızılcahamam / 2011
Şahinler Tabiat Parkı - Kızılcahamam / 2009
Aluçdağı Tabiat Parkı - Çamlıdere / 2011
Çamkoru Tabiat Parkı - Çamlıdere / 2008
Karagöl Tabiat Parkı - Çubuk / 2011
Sorgun Tabiat Parkı - Güdül / 2011

*Tabiat Parkı: Bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçalarını ifade eder.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.